444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
08 Mayıs 2020

Türkiye’de bilişim alanına yapılan yatırımların özellikle son yıllarda artması neticesinde yerli ve milli yazılım ürünlerinin sayısı da giderek artıyor. Güvenliğin yanında ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayan yerli ve milli yazılımlar Türkiye’yi dışa bağımlı olmaktan kurtarıyor.

 

Yerli ve milli yazılım teknolojilerinin desteklenmesi amacıyla yürütülen kamuoyunu bilinçlenme çalışmalarının sonuç vermesiyle iş yönetimini yabancı yazılım firmalara bırakmak istemeyen özel ve devlet kurumlarının yerli ve milli yazılımlara yönelimi her geçen gün artıyor. Ayrıca kişisel ve kurumsal veriler için büyük bir mesele olan siber güvenlik alanındaki tehdit ve riskler nedeniyle de yerli ve milli yazılımlar önemli bir konuma gelmiş durumda. Özellikle kritik konumdaki kuruluşların Türk mühendisler ve kaynaklar ile üretilen yazılımları tercih etmeleri hem bu kurumlar hem de ülke menfaatleri için önemli bir yere sahip.

 

yerli ve milli yazılım

 

Türkiye'de Bilişim Sektörü

Gerek devlet gerekse vatandaşlar tarafından yerli ve milli yazılımlara verilen topyekûn destek sonucunda bu yazılımlar global boyutlara ulaşarak ihracat paylarını artırmayı sürdürüyor. Bu alanda yüksek katma değere sahip markaların oluşması ve var olan markaların dünya çapında bilinirliğinin artması ülkemizde bilişim yapısının güçlenerek gelişmesine katkı sağlıyor.

Ülkemizin büyüme hedefi için öncü sektörlerden biri olan bilişim sektöründe faaliyet gösteren yerli güçler tarafından üretilen ileri teknolojiye sahip, güvenli, yüksek performanslı ve yalın mimarisi ile uygulama kolaylığı sağlayan çözümlerin başta savunma sanayii olmak üzere sağlık ve eğitim gibi yerli ve milli ürünlerin önemli olduğu diğer alanlarda da kullanımı artıyor.

Türkiye’de yazılım sektörünün gelişerek rekabetçi yerli ve millî yazılımların üretiminin artması ve kullanımının yaygınlaşması için oluşturulan kalkınma planları ile teknoloji tüketen değil üreten bir ülke olmak amacıyla firmaların yeterli yetkinliklere sahip mühendislere ve kaynaklara ulaşabilmeleri kolaylaştırıldı.

 

Türkiye’de yazılım sektörü

 

Yerli ve Milli Yazılımların Avantajları

Yazılım alanında yerli ve milli teknolojilerin globalleşmesi hedefiyle çıkılan yolda öncelikli olarak kullanıcıların özel ve genel ihtiyaçlarının giderilmesi için sunulan çözümlerin esnek yapıda olması, çözümlerin kullanımı konusunda sürekli geliştirme ve destek sağlanması kriterlerine öncelik verildi. Bu sayede diğer yazılımların aksine Türk hukuk ve mevzuatlarına ve farklı iş kollarındaki kurumlara kolay adapte olabilen yerli ve milli yazılımlar sayesinde özel ve devlet kurumlarındaki kullanıcılar elde ettikleri çözümler ile iş süreçlerini sorunsuz sürdürüyor.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari