444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
13 Nisan 2020

Emek hırsızlığına çok fazla maruz kalan yazılım sektörünün gelişebilmesi, yaratıcı ve yenilikçi üretimin devam edebilmesi için Fikri Mülkiyet Haklarının güvence altına alınması büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle dünyada ve ülkemizde yazılım ürünleri uluslararası anlaşmalarla ve ülke kanunlarıyla koruma altına alınmıştır.

 

Yazılım, belirli bir programlama dili kullanılarak yazılmış kodların makine diline çevrilmesidir. Tüm bilgisayarlar işlevselliğini yazılım sayesinde gerçekleştirir. Büyük emeklerle oluşturulan özgün çalışmaların yetkili merciler tarafından korunması çok önemlidir. Bu kapsamda Fikri Mülkiyet Hakları yazılım sektöründe de geçerliliğe sahiptir.

Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda Yazılım

Ülkemizde yazılım ürünleri Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında “ilim ve edebiyat eseri” olarak koruma altına alınmış çoğaltma hakkı, emek vererek üreten eser sahiplerine verilmiştir. Kanuna göre bilgisayar programları; “herhangi bir şekilde dil ve yazı ile ifade olunan eserler ve her biçim altında ifade edilen bilgisayar programları ve bir sonraki aşamada program sonucu doğurması koşuluyla bunların hazırlık tasarımları” şeklinde ifade edilmektedir. İfadeden söz konusu korumadan hazırlık çalışmalarının değil, program oluşturabilecek nitelikteki hazırlık çalışmalarının yararlanabileceği anlaşılmaktadır. Bu nedenle algoritmalar ve kullanıcı ara yüzleri, bilgisayar programının fikrî hukuk koruması kapsamı dışında tutulmuştur.

 

Fikri Mülkiyet Hakları her ne kadar uluslararası bir konumda yer alsa da korunması ülkeler ile sınırlıdır. Her ülke kendi sınırları içerisindeki hakları korur. Bu hakkın başka ülke sınırlarında korunması isteniyorsa o ülke şartları yerine getirilmek zorundadır. Türk hukukunda yer alan Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, emek hırsızlığının önüne geçmek için özgün düşünce ve yaratıcılıkla oluşturulan yazılım ürünlerini koruma altına almıştır. Bu kapsamda bir yazılımın sahibinin izni dışında kopyalanması, çoğaltılması, satılması, dağıtılması ve kullanılması yasaktır.

 

yazılım fikri mülkiyet

 

Yazılım Sektöründe Patent

Yazılımlar, dünya genelinde ülkeler tarafından kabul gören fikri hak olarak değerlendirilse de bazı koşullarda patent olarak da kabul edilebilmektedir. Yazılımın kendisi fikri hak olarak değerlendirilir. Eğer bu yazılım bir makine veya aygıtla beraber çalışıyorsa makine ve yazılım bir bütün olarak değerlendirilerek patent ile koruma altına alınabilir. Örneğin medikal cihazları yöneten yazılımlar, robotları yöneten yazılımı bir bütün olarak değerlendirilir ve Patent Tescili ile korunabilir.

 

Türkiye’de yazılımlar her ne kadar kanunla güvence altına alınmış olsa da geri dönülemez problemler yaşamamak için yazılım üreten şirketlerin ayrıca önlem alması gerekir. Şirketler, gizli bilgilerini ve fikrî haklarını korumak için çalışanları ve dış kaynaklar ile paylaştığı çözümlerini gizlilik sözleşmeleri ile güvence altına almalıdır. Böylece caydırıcılığa sahip gizlilik sözleşmeleri ile geliştirilen yazılımların şirketin izni olmadan kullanılmasının önüne geçilmiş olur.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari