444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
30 Kasım 2015

Elektronik aygıtların belirli bir işi yapmasını sağlayan programların tümüne verilen isim olan yazılım(software), değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik araçların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumunu sağlayarak görevlerini ya da kullanılabilirliklerini geliştirmeye yarayan makine komutları olarak tanımlanıyor.

 

Teknoloji ile Dünya Değişiyor.

 

Dünyada teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşması paralelinde artık üretim süreçleri emek yoğun modellerden teknoloji yoğun modellere kaymıştır. Teknolojinin hayatın tüm alanını etkileyen dinamikleri, teknolojiye yatırım yapan firmalara katma değer kattığını görmekteyiz. Kazandığı yeni katma değerler ile birlikte teknoloji, yeni ekonomi modelleri içerisinde finansal göstergelere pozitif katkı sağlayan en önemli unsurlardan biri olarak kabul edilmektedir.

 

Forbes dergisinin 2015 yılı "Dünyanın En Değerli 100 Markası" listesinin ilk 10’ununda 7 tane teknoloji firması (özel olarak 4 tane yazılım firması) bulunmakta iken ülkemizde listenin ilk 10’unda sadece 2 tane teknoloji firması bulunmaktadır. Listede yer alan bu firmalar telekomünasyon alanında faaliyet yürütüyor. Tüm bu veriler gösteriyor ki ülkemiz ne yazık ki yerli yazılım sektöründe, teknoloji ve bilişim alanında dünyanın güçlü ekonomilerine sahip ülkelerinin bir hayli gerisinde bulunmaktadır.

 

Teknoloji pazarı içerisinde yazılım sektörü; katma değeri en yüksek, en az ithalata ve sabit sermaye yatırımına ihtiyaç duyulan alanlardan biridir. Ülkemiz gibi cari açık veren bir ülkede ithalat yapmadan üretim yapabilen her sektör, net katma değer sağlama potansiyeli vardır. Fakat biz henüz bu gerçeğinin de farkına varabilmiş değiliz. Daha da kötüsü biz farkına vardığımızda her şey için çok geç olabilir.


 

yerli yazılım

 

Yazılım Üreten Ülke Olmalıyız.

 

Ülkemizin bilgi toplumu olma yolunda kısa ve uzun vadeli birçok adımı zaman geçirmeden hayata geçirmek zorundayız. Bu adımlardan en önemlileri teknoloji üretebilmek ve teknoloji alanında dünya pazarında rekabet edebilecek güce sahip olabilmektir. Bilişim sektöründe ülkemizin durumuna baktığımızda, gelişmekte olan dünya ülkelerinden daha kötü durumda olmadığımız görülmektedir. Yeterli iş ve beyin gücümüz mevcut. Fakat arzu edilen seviyeye bir türlü gelemedik ve uluslararası düzeyde rekabet gücünü kazanamadık.

 

Hedeflediğimiz duruma gelebilmek için çok çalışmamız gerekmekte. Lakin şunu unutmamalıyız ki; sadece teknoloji firmalarımızın kurumsal beceri ve yetenekleriyle bilişim sektöründe dünya ile rekabet edebilir duruma gelebilmek mümkün değildir. Ülkemizde hiçbir sektör yok ki kamu desteği ve yönlendirmesi olmadan dünyada isminden söz ettirebilsin. Uluslararası standartları yakalayan yüzde yüz yerli ürünlerimizde dâhi küresel ölçekte başarılar yakalayamıyoruz. Ülkemizde bankacılık sektörü için dünyaya örnek teşkil eden ürünler üretilir iken, dünyaya bu alanda bile yazılım satmakta zorlandığımız görülüyor. Yazılım alanında da aynı başarıyı yakalayabilmemiz için yazılım firmalarına gerekli teşvik ve desteklerin yapılması gerekiyor.

 

Ekonomik gelişim süreçleri Türkiye ile aynı dönemde başlayan ülkeler, uluslararası teknoloji markaları çıkarmış olmasına rağmen, bizim hâlâ küresel ölçekte şirketlerimiz ve dünyaca ünlü markalarımız yok. Dijital dönüşümü yaşayan sektörler içerisinde başarıyı yakalayan firmaların, bu başarısını etkileyen -tetikleyen- mutlaka bir yazılım kullanmaktadır. Maalesef Türkiye’de en değerli firmaların çok büyük bir bölümü işlerini yönetmek için yerli olmayan yazılımlar kullanmaktadır. Bu gerçeği değiştirecek yerli ürün ve hizmete yönelme noktasında kamu ve özel sektör tarafından geliştirilecek ortak akıl, yazılım sektörünün çok daha ileriye gidebilmesine imkân sağlayacaktır.

 

Ülkemiz çok değerli yazılım bilgisi, insan kaynağı ve yerli yazılım şirketlerine sahip. Bu noktada devletin öncü rol oynayıp yerli üretime yönlendirecek ve destekleyecek bir metodoloji değişikliğine giderek ileri teknoloji ve küresel marka çıkarabilecek ortamı hazırlamaya mecburuz.

 

 

yerli yazılım

 

Yerli Yazılım Sektörü İçin Uygun Ekosistemi Oluşturmalıyız.

 

Teknoloji ve yerli yazılım sektörünün gelişimi sağlayacak ekosistemi oluşturabildiğimiz takdirde Dünya yazılım sektörünün başarılı ülkeleri arasına girebilecek potansiyele sahibiz. Bu ekosistemi yıllar önce kurabilen ülkelerden çıkan ve daha 18 yaşına bile gelmeden milyoner olan girişimcileri tüm dünya konuşuyor. Bu girişimcilerin başarılı olması ve herkes tarafından konuşulmasının sebebi düşüncelerine değer veren bir ortamda yetişmeleri ve iyi bir eğitim almaları. Bizim de gençlerimizin bu düzeyde olması için eğitimde onlara daha fazla fırsat sunmalıyız. Türkiye’nin yazılım alanında kendinden bahsettirebilmesi ülkemizin geleceği geriden gelen genç nesillere, fikirlerini hayata geçirebilecek ortamı sağlayabilmemize bağlıdır. 

 

Birçok ülke, gelecek öngörüleri çerçevesinde teknoloji ve yazılım alanında büyük adımlar atıyor. Teknoloji derslerinin yanı sıra uygulama geliştirme, yazılım dersleri Estonya’da ilkokul müfredatına kadar girmiş durumda. Bizler de çocuklarımız ilkokuldan itibaren klavye tutmaya başlasın, uygulama geliştirmeye ilgi duysun istiyorsak bu ortamı sağlamak zorundayız.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari