444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
03 Mart 2016

Yazılım sektörü son yıllarda ülkemizde potansiyelini hızlı bir şekilde artıran sektörlerin başında gelmektedir. Yazılım sektörünün son yıllardaki hızlı gelişmesine paralel olarak iç ve dış piyasaya yenilikçi ürün ve hizmetler sunulmaktadır. Turizmden tarıma, otomotivden savunma sanayine sosyal ve ekonomik hayatı etkileyen yazılım sektörünün önemi her geçen gün artmaktadır.

 

Türkiye'de Yazılım Sektörünün Durumu

 

Sektör olarak yatırım maliyeti gerektirmeyen, alanında uzman personellerle yazılım sektörüne global piyasada hâkim olmak için ülke olarak hiçbir engelimiz yoktur. Ülkemizde yaklaşık olarak 1.600 adet yazılım üreten yerli yazılım firması bulunmaktadır. Ülkemizde yazılım sektöründeki yerli firmaların tamamına yakını iç piyasanın eksikliklerini kapatan ürünler çıkarmaktadır. Bu ürünlerin yarısından fazlası ise imalat, otomasyon ve yönetim alanlarında hizmet vermektedir. Gelişen teknolojiye ayak uydurabilmek ve ülke olarak global piyasada hâkimiyeti sağlamak için sektör olarak iteratif yöntemler geliştirilmelidir.

 

teknokent                  innopark

 

Konya'da Yazılım Sektörünün Durumu

 

Konya’da yazılım sektörü son birkaç yıl içerisinde gözle görülür bir gelişim yakalamıştır. Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin destekleri ile sektörün odak noktası olmaya hazır olan Konya’da yüze yakın yazılım firması bulunmaktadır. Konya’da bulunan Teknokent ve Innopark aracılığıyla destek alan yazılım firmaları güzel işlere imza atmaktadırlar. Stratejik ve coğrafi konumu itibariyle Türkiye’nin en büyük veri merkezi projelerinin Konya’ya kaydırılması dolayısıyla sektörün kalbinin Konya’da atmasını beklenmektedir. Konya’nın yazılım sektöründeki en büyük avantajlarından birisi de Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgelerinin bulunmasıdır. Bu bölgelerde 130 ülkeye ihracat yapan, çeşitli segmentlerde farklı üretim stratejileri olan binlerce firma bulunmaktadır. Bu, Konya’daki yazılım firmaları için bulunmaz bir velinimet. Konya’da bulunan yazılım firmalarının birçoğu da bu bölgelerdeki firmaların yazılım ihtiyaçlarına çözüm sunmaktadır.

Atiker Şirketler Grubu’nun teknolojiye verdiği önemin bir yansıması olarak Atiker Yazılım sektöre orta büyüklükte bir işletme olarak giriş yaptı. Atiker, bilişim sektörüne yapmış olduğu bu yatırım ile Konya’da yazılım sektörünün yeni bir gelişim ivmesi yakalamasını hedeflemektedir. ERP, MRP ve sektörel yazılımlar geliştiren Atiker Yazılım ihracat oranlarını artırıp Türkiye’nin yazılım ihraç eden yerli yazılım firmalarının lideri olmayı hedeflemektedir.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari