444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
17 Mart 2016

Bir ekonomide, belirli bir dönemde mal ve hizmet üretiminde meydana gelen artış “ekonomik büyüme” olarak adlandırılır.

 

Ekonomik büyüme rakamları, bir ülke ekonomisi hakkında yapılacak yorumlarda kullanılan ilk kriterlerden biridir. Öyle ki, her kesimden insanın yorumlarına konu olmuş, günlük dile yerleşmiş, ülkenin yönetim kanadından tutun da köy kahvelerindeki muhabbetlere kadar uzanmıştır.

 

ekonomide yazılım sektörü

 

 

Yazılım Sektörünün Ekonomiye Katkısı

 

Ekonomik veriler incelendiğinde özellikle son birkaç yılda Türkiye’de yazılım sektörü ekonomik büyümeye katkısı belirgin bir şekilde görülecektir. 2014 yılının son çeyreğinde gerçekleşen yüzde 2.9'luk büyümenin yaklaşık 0.2’si bu sektör tarafından sağlanmıştır.
Son yıllarda ülkemizdeki yazılım ürünleri artışı, piyasaya yeni giren şirketlerin de varlığıyla yüksek bir ivme kazanmıştır. Çünkü ekonomik büyüme rakamlarının sağlıklı olmasının en büyük sağlaması olan katma değeri yüksek ürünler, sektörün bel kemiğidir.
Fakat yazılım sektörünün büyümeye katkısı ne kadar fazla olursa olsun, sektörün büyüme rakamlarıyla değerlendirmek pek doğru bir analiz yöntemi değildir. Çünkü sektör ekonomik büyüme ile değil, ekonomik kalkınma ile ilgili bir durumdur. Bir ülkenin yazılım sektörünün ekonomiye katkısı artıyorsa bu, o ülkenin ekonomisinin büyüdüğü anlamına değil, kalkınmış bir ülke olduğu anlamına gelir. Çünkü ekonomik büyümeyi sağlamak oldukça basittir. Bir ekonomi politikasıyla bile bu rakamlar artırılabilir. Fakat kalkınma dediğimiz olgu rakamlarla ifade edilemez. Üretimi artırmakla kalkınma düzeyi artırılamaz. Kalkınma, o ülkenin refah seviyesidir, gelişmişlik sembolüdür.
Ve ancak kalkınmış ülkeler yazılım alanında gelişmiştir. Ekonomik büyümesi yüksek olan ülkelerin değil!
Büyüme rakamları hemen her politikacının dilindedir. ''Türkiye 2014 yılımda %x ‘lik bir büyüme sağladı.'' , “Türkiye büyüme hedefini bul yıl tutturdu.”… Fakat hiçbir politikacıdan kalkınma rakamları duyulmaz. Çünkü ekonomik kalkınma üretimle artmaz. Beşeri sermayeyle artar. İşte bu yüzden bu sektörün payına düşen görev diğer reel sektörlere karşı çok daha zordur.

 

ekonomik büyüme

Yazılım Sektörü Bir Ülkenin Silahıdır.

 

Günümüz dünyasında yazılım sektörü gelişmiş olan ülkeler gücü ve iktidarı elinde tutan, dünya siyasetine ve ekonomisine yön veren ülkelerdir. Yazılım, bir ülkenin silahıdır.
İşte bu sebepledir ki, sektörün ekonomiye katkısı rakamlarla değerlendirmek doğru değildir. Yazılım ürünlerinin artışı ülke büyümesine değil, kalkınmasına, refah seviyesinin yükselmesine işarettir.
Ülkeleri ekonomik gelişmişlik düzeyine göre 'az gelişmiş',  'gelişmekte olan' ve 'gelişmiş' ülke kategorilerine ayırmak doğru değildir. Bir ülke ya gelişmiştir ya da gelişmemiştir. Fakat ülkeler kalkınmışlık düzeylerine göre 'az gelişmiş' 'gelişmiş' gelişmekte olan' sınıflarına ayrılabilirler. Bir ülkede yazılım hatırı sayılır bir yere gelmişse o ülke, kalkınma yolunda hızla ilerliyor demektir.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari