444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
20 Eylül 2019
Dünya genelinde en çok yatırım alan sektörlere bakıldığında ilk göze çarpanlardan birinin yazılım olacağını kolaylıkla tahmin edebiliriz. Hemen herkes dünyaca ünlü yazılım firmalarının dudak uçuklatan piyasa değerlerine çok kısa sürelerde ulaştığını biliyordur…

Enerji, gıda, sağlık, finans ve otomotiv gibi geçmişi yüz yıllar öncesine dayanan sektörleri geride bırakan yazılım sektörü bu cazibesini elbette ki karlılığına ve yenilikçi oluşuna borçlu. Yenilikçi olan sektörlerin bu özelliklerini devam ettirebilmeleri için Ar-Ge ve insana yatırım yapmaları önemli bir gerekliliktir. Öyle ise karlılığını yenilikçi özelliğine dayandıran yazılım sektörünün inovasyon algısını içeriden bir gözle daha detaylı değerlendirelim.

Yazılım sektörü hızlı ilerleyen ve her geçen gün daha fazla gelişme gösteren, inovasyon potansiyeli oldukça yüksek bir sektördür. Bu açıdan bakıldığında yazılım sektörü, çağımızın ekonomik fırsatlarından biridir.
Bu sebeple yazılıma dayalı firmaların piyasa değerleri her geçen gün büyüyor.  Yüksek teknolojiye dayalı firmalar istihdam yaratma, ekonomik büyüme ve teknolojik inovasyonların önemli bir kaynağı haline geliyor.

 

inovasyon

 

Teknoloji şirketleri son yıllarda bireysel yazılım geliştiriciler ve bazı küçük yazılım şirketleriyle ortaklık yoluna giderek iş geliştirmekte ve sadece kendi çalışanları ile değil dışarıdaki topluluklar ya da bireylerle de iletişim sağlamaktadır. Kaynaklarını personelleriyle ve dışarıdaki toplulukların yaratıcılıklarıyla birleştirerek inovasyon desteği almakta ve rekabetlerini kuvvetlendirme çabası içerisine girmektedirler. Başka fikirlere ve yaratıcılıklara ulaşma imkânı sağlayan bu durum yazılım geliştiricilerin inovasyon gücünü doğal olarak artırıyor.

Yazılımlar genelde kullanıcı ihtiyaçlarına göre geliştiğinden ya da bir ürün kendinden önceki bir ürünün devamı ya da geliştirilmiş hali olabileceğinden yazılım şirketleri ile müşteriler arasındaki yakın ilişkiler de inovasyon sürecinde çok önemli bir hale geliyor. Müşteriler gibi, yazılım firmalarının tedarikçileri ve donanım üreticileri de ürün geliştirme aşamasında inovasyon sürecinde etkili olmayı sürdürüyor.

Dolayısı ile yazılım sektörü inovasyon algısının yüksek olduğu bir sektördür. Adeta her an bir yenilikle yaşamını sürdüren yazılım sektörünün kurumsal vizyonu tümüyle inovasyon algısına odaklanmıştır. Bilişsel olarak derinleşen, öğrenen ve üreten yazılım geliştiricileri inovasyonu bir yaşam tarzı olarak kabul etmektedirler. Yeniliklere açık, ileriyi düşünen ve akılcı bir bakış açısıyla büyüyen bir yazılım sektörü hiç kuşkusuz başka sektörlere de örnek teşkil ediyor.

 

inovasyon

 

Benzerleri içinde online satış yaparak dünyanın en değerli şirketlerinden biri haline gelen amazon.com kurulduğu ilk yıllarda 100 bin USD yatırım aldıktan sonra yeni bir görünüme kavuştu ve yükselişini hızlandıracak inovasyonlar yapmaya devam etti.
Google arama motoru olarak ilk yıllarda çok daha popüler ve kendinden büyük olan rakiplerinin arasından inovatif kullanıcı çözümleri geliştirerek sıyrılmayı başardı. Google bu sektördeki en etkileyici başarısı öyküsünün de sahibidir. Yatırımcısına yüksek kazanımlar sağlayan Google gibi daha pek çok yazılım teknolojisi şirketinden bahsetmek mümkün.

Atiker Yazılım’ın kuruluşu da bir yatırım öyküsüne sahip. Uzun yıllar ERP sektöründe ülkemizin büyük şirketleri için 3.parti tamamlayıcı inovatif Ar-Ge ürünleri geliştiren Ayosis Yazılım, Atiker Grubu tarafından bünyeye katılarak yatırım desteği almayı başarmış bir başka yazılım şirketidir.
Günümüzde risk sermayesi, melek yatırımcılık ya da girişimcilik devlet destekleri gibi yatırım araçlarının yazılım sektörünü tercih etmelerinin ardındaki cazibe yazılım sektörünün inovasyon algısının yüksek kapasitesine dayanmaktadır. Ve yazılım sektörü bu özelliği ile daha uzun yıllar yatırım almaya devam edecektir…

 

Havvana ÇAMURLU

Atiker Yazılım - İş Geliştirme Uzmanı

 

Röportaj detaylarına Hizmetix ve KobiAktüel dergilerinden ulaşabilirsiniz.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari