444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
01 Ekim 2019

Günümüz fabrikalarını geleceğin teknolojilerine adapte etmek dün olduğu gibi bugün de yazılım sektörünün önemli bir meselesi.

Endüstri 4.0, sanayi 4.0, fabrikaların dijitalleşmesi ya da akıllı fabrikalar gibi kavramları işte bu meselenin çözümüne verilecek birbirinin aynısı isimlerden ibaret diyebiliriz.

Ancak yazılım sektörünün bu dönüşüm sorununa nasıl çözüm üreteceğinden önce çözümün müşterisi ve kullanıcısı/uygulayıcısı olacak fabrikalar açısından konuyu ele almak daha doğru olacaktır.

Daha önceki devrimlerde olduğu gibi yeni teknolojileri ve çalışma koşullarını kabullenmek isteyenler kadar istemeyenler de endüstri 4.0 için belirleyici olacaklar. Çünkü her yenilik kendi kurallarını da beraberinde getiriyor ve bu kurallar her zaman mevcut duruma alışan ve korumak isteyenler için o kadar da cazip olmayabiliyor.

 

endüstri 4.0

 

20 yıl önce bilgi çağının ilk döneminde, fabrikalarda yapılan otomasyon projelerinde yılların ustaları, ustabaşıları, kısım amirleri, üretim müdürleri hatta fabrika müdürlerinin birçoğu masalarına gelen bilgisayarlara uzun bir süre dokunmadılar. Kâğıt üzerinden ve çetele usulü iş emirlerini takip etmeye devam ettiler…

Bu durum bana geçmişten bir çağrışım yaptı; eskiden, yokluk zamanlarında fırıncılar veresiye ekmek takibini bir tahta parçası ile yaparlardı. Fırından her ekmek aldığınızda tahtanın üzerine bıçakla bir çentik atardı. Ay sonu gelip hesap görüleceğinde bu çentikler sayılır, ödeme alınır ve tahta parçası da fırına atılıp yakılırdı. Kâğıt ve kalemin kolay elde edilebilir ve ucuz olduğu dönemlerde bile belki de bu uygulama yapılmaya devam etti.

Kâğıt kalem olmayan dönemlerden bugün bilgisayarların birbirleri ile konuşarak üretimi saydıkları ve en ufak bir arıza, hata ya da sistem olayını bile birbirlerine ileterek operatör ve yöneticileri bilgilendirdikleri bir dijital dönüşüm. Elde edilen devasa verilerin yapay zekâ teknolojisi ile işlenmesi ve fabrikanın hiç durmadan en az israfla üretimi optimize edebilmesinden bahsediyoruz. Siparişten-teslimata kadarki üretime bağlı tüm süreçlerin tek noktadan yönetileceği ve kontrol edilebileceği bir sistem beraberinde yeni bir kullanıcı, yani insan profili...

 

robot ve insan

 

Endüstri 4.0 ile birlikte fabrikalar yeni çalışan ve yeni yönetici profilleri ile tanışmaya başlayacaklar. Çünkü dijitalleşen fabrikaların buna ihtiyacı var. Bilgi çağı döneminin yazılım otomasyon projelerinde uyarlamanın önündeki direnç gösteren kullanıcı ve yönetici profili yerini yeni teknolojilere ayak uydurabilen bilgisayar kültürüne sahip kişilere bıraktılar. Böylece otomasyon sistemleri verimli kullanılabildi. Endüstri 4.0 bunu bir üst seviyeye çıkartarak daha az sayıda ama dijitalleşmiş fabrikalara uyum sağlayabilecek insan profili ile birlikte geliyor.

Daha önce olduğu gibi, 4.sanayi devrimine de geçmek isteyen fabrikaların dönüşüm ihtiyaçlarını yazılım sektörü karşılayacak. Tüm elektronik ekipmanlar ve diğer dönüşüm bileşenleri bir yazılım altında endüstri 4.0 adını alacak.

Yazılım sektörü için, daha önce olduğu gibi fabrikaların dijitalleşme sürecinde karşılaşılacak tüm sorunları birlikte bir ekip olarak çözmek tek çıkış yolu olacaktır.

 

Cihat KOÇAK
Atiker Yazılım - Yazılım Geliştirme Müdür Yardımcısı

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari