444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
06 Nisan 2020

Türkçe karşılığı “yapılandırma” olan konfigürasyon; proje, hammadde, yarı mamul gibi girdilerin farklı işlevsel ve fiziksel kombinasyonlarla yeni bir çıktıya, yani ürüne dönüşmesidir. Konfigürasyon, esnek yapısı sayesinde tüm iş kollarına ve bilimin her alanına uygulanabilir.

 

Konfigürasyon Yönetimi Nedir?

Konfigürasyon Yönetimi (Configuration Management) ürünün parçalarının üretimi, bakımı ve geliştirilmesinde kullanılan sistematik bir metodolojidir. Bu disiplin yazılım, donanım, servisler ve teknik dokümantasyonları olmak üzere ürünü oluşturan tüm bileşenlere uygulanarak yaşam döngüsünün sorunsuz şekilde devam etmesini sağlar. Bu döngü, istenen ürün ortaya çıkıncaya kadar sürer. Konfigürasyon Yönetimi işletmelerin büyüklüğü, karmaşıklığı ve ürünün özellikleri dikkate alınarak yapılmalıdır. Sorunsuz ve iyi işleyen bir üretim süreci için engelleri ortadan kaldıracak yöntemler bulmak, bu yöntemleri geliştirmek ve üretime entegre etmek gerekir.

Konfigürasyon Yönetimi(Configuration Management)

Ürün ağacı, ürünü oluşturan bileşenleri ve bu bileşenlerin özelliklerini içeren üretimin en temel yapısıdır. Müşteriye özel üretim yapmak oldukça karmaşık bir ürün ağacını da beraberinde getirir. Bu yapıyı desteklemeyen bir yazılım ile işleri yönetmek, eğer ürün bileşenleri de fazla ise, imkânsız ve işin içinden çıkılmaz bir hâl alabilir. Bu nedenle makine ve mobilya imalatçıları, otomotiv ve ambalaj üreticileri, ısıtma ve soğutma sistemleri üreten firmalar, savunma sanayi tedarikçileri gibi ürettikleri ürünlerde standartların dışına çıkan pek çok firma üretimde konfigürasyona ihtiyaç duyar.

 

Konfigürasyon Yönetimi İle Nitelikli Üretim

Konfigürasyon Yönetimi ile özel üretim yapan firmalar ürünleri için renk, boyut, malzeme gibi farklı bileşenlerden kompleks bir ürün oluşturarak müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap vermiş olur. Örneğin bir otomotiv imalatçısı ürettikleri arabaların motor gücü, rengi ve iç dizaynı konusunda pek çok ürün serisi oluşturabilir. Bu şekilde çalışan firmalar, konfigürasyon yapısını desteklemeyen bir sistemle çalıştığında, sipariş almak ve teklif oluşturmak bile ayrıca emek ve zaman isteyen bir işe dönüşür. Ayrıca müşterinin üründe revizyon isteği oluştuğunda tüm çalışmanın yeniden yapılması üretim sürecini oldukça sekteye uğratır.

 

üretimde konfigürasyon

 

 

Bu yöntem sipariş alımından malzeme yönetimine, üretimden nakliyata kadar tüm proseslerde yardımcı olacak uçtan uca çözümler sunar. Konfigürasyon Yönetimi sunan kurumsal ERP yazılımlarında kompleksli ürünler için yüzlerce stok kartı açmak, her bileşen için ayrı ayrı ürün ağacı oluşturmak gerekmez. Ürünün tek stok kartıyla yönetilebilmesi sayesinde karmaşıklık azalır, daha güçlü, tutarlı ve kontrollü bir mekanizma sağlanır. Ürünleri doğru şekilde sisteme kaydeden firmalar gerçek maliyetleri görebilir. Maliyet analizlerini, üretim kontrollerini, teklif hazırlama ve revizyonları çok kısa sürede yaparak müşteriye gerçekçi fiyat ve teslim tarihi verebilir. Böylece tüm üretim süreci nitelikli bir yapıya kavuşur ve müşterilerin isteklerine özel hizmet verilmiş olur.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari