444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
20 Temmuz 2020

İngilizce karşılığı First Article Inspection (FAI) olan İlk Ürün Muayenesi üretim süreçlerinin durumunu henüz seri üretim başlamadan rapor edip ölçüm sağlayan resmi üretim doğrulama yöntemidir. 

 

İlk Mamul Muayenesi (FAI) Nedir?

FAI; üretimin mühendislik çizimleri, planlamalar, sipariş emri ve mühendislik standartları veya diğer ilgili dokümanlara uygun gerçekleşeceğini doğrulayan bütünsel ve sonuçları belgelenen fiziksel ve fonksiyonel muayene sürecidir.

İlk Ürün Muayenesinde ismine rağmen incelenen ürün mutlaka 'ilk' üretilmeyebilir, ilk partiden bir parça veya rastgele bir örnek incelenebilir. 

FAI akış şeması

 

FAI Neden Uygulanır?

  • Üretime dair doğrulanmış ve belgelenmiş objektif bir kaynak oluşturmak
  • Üretim sürecinin güvenilir, tekrarlanabilir ve tutarlı olmasını sağlamak
  • Alıcı ve tedarikçi arasında net bir iletişim geliştirmek
  • Tasarımlarda ve üretimde yapılan tüm değişiklikleri doğrulamak
  • Üretimin planlanan şekilde gerçekleşmesi için uygulanır.

 

Üretimde İlk Mamul Muayenesinin Avantajları

Üretim sürecinin resmi kimlik doğrulama yöntemi olan İlk Mamul Muayenesi uygulaması ile sistem üzerinden seri üretim başlamadan üretime dair tüm denetim, onay ve rapor işlemlerinin takibi yapılabilir. Böylece üretim sürecinin sadece kritik durumlarda değil, her aşamasında doğrulanmasını sağlar. Üretimi oluşturan parçaların tutarlı bir üretim gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini tespit eder.

 

İlk Ürün Muayenesi, imalat süreci kusurlarını belirleyerek üreticilerin şartnamelere uygun ürünler üretebilmelerini, üretilen ürünlerin kalitesini iyileştirebilmelerini ve üretim gecikmelerini ve ürünün toplam maliyetini azaltabilmesini garanti eder.

 

Üretim ortamında modern cihazların kullanılmasıyla üretim süreçleri dijital olarak kaydedilmekte ve kolay erişim ve organizasyon için sunucularda saklanmaktadır. İlk Ürün Muayenesinin sistem üzerinden takip edilmesi ile İlk Mamul Muayenesi sonucunda onay alınmamış ürün tespit edilerek hammadde ve zaman israfı otomatik olarak önlenir. Böylece hatalar dijital ortamda kaldırılmış olur.

 

Ayrıca proje gereksinimlerini anlamak ve doğrulamak için müşteri ve tedarikçi arasında bir yapı oluşturarak iletişimsizliği önler. Aynı zamanda üretimde doğru malzeme ve araçların kullanılmasını sağlayarak üretimin beklenen şekilde sonlanmasına yardımcı olur.

 

FAI (fisrt article inspection)

 

FAI’nin Gerekli Olduğu Durumlar

  • Yeni bir ürünün ilk üretim çalışması
  • Uyum, form veya işlevi potansiyel olarak etkileyebilecek tasarım değişikliği
  • Malzeme veya kaynak değişikliği 
  • Parçanın üretilmesinden bu yana 2 yıl veya daha fazla zaman geçmesi 
  • İşlem, araç veya konum değişikliği

 

Özellikle askeri alanlardaki üretimlerde kullanılan İlk Mamul Muayenesi, havacılık, otomativ, elektrik & elektronik, tıbbi alanlar ve hassas, yeniden işlenmesi zor olan parçalar üreten, üretim sürecinin kritik olduğu endüstrilerde de uygulanır.

 

İlk Mamul Muayenesi ile uygulandığı alanlarda üretimde kullanılacak tüm yöntem ve ekipmanların doğruluğundan ve üreticinin tüm ihtiyaçlarının karşılandığından emin olunmuş bir üretim süreci gerçekleşir.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari