444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
03 Nisan 2020

Kumaş, havlu, halı, ayakkabı gibi çeşitli dokuma işlemlerinin yapıldığı tekstil sektöründe, kumaşın oluşturulup ürünün satışa sunulmasına kadarki süreç büyük emek ve zaman ister. Bu emek ve zaman kaybını önlemek için, üretim sürecin her aşamasını takip etmeniz gerekir. Tekstil sektöründe ERP yazılımı kullanarak ürünlerinizin üretim aşamalarını takip edebilir, satış sonu müşterilerinizin memnuniyet ve satış analizini yapabilirsiniz.

 

Tekstil Sektöründe ERP Kullanımının Sektöre Katkıları

İş Emri Oluşturma: Doğru ERP yazılımı ile tekstil ürünlerinizin üretim sürecinde hangi işlemin ne kadar süreceğini, bu iş için kaç çalışan ve makine gerektiğini belirleyebilirsiniz. Ayrıca makine arızalarını anında tespit edebilir, bakım periyodlarını takip edebilirsiniz. Üretim sırasında oluşan hataların kaynaklarını öğrenebilirsiniz. Böylece üretimi en çok etkileyen faktörlerden biri olan makinelerinizin duruş süresi azalır, üretiminiz aksamaz.

 

Kalite Kontrol: Üretimin son aşaması olan kalite kontrol sürecinde üretim sırasında karşılaşılabilecek dokuma, baskı, renk, desen hatalarını algılayıp hata türünü tanımlayan ERP sistemi sayesinde hatalı üretim raporu oluşturabilirsiniz. Bu sayede sonraki üretimler için önlemler alabilirsiniz.

 

tekstil erp

 

Ürün Gruplama: Renk, desen ve tipte yüzlerce çeşit üretim yapılan tekstil sektöründe her bir ürünün doğru şekilde gruplandırılması gerekir. Ürünlerin küçük detaylarının bile göz önüne alınıp lot, parti, seri seçeneklerine göre gruplandırılması hata payını düşürmeye ve zaman kazanmaya olumlu etkileri olur. Ayrıca Dinamik Stok Yönetimi sayesinde farklı renk ve bedendeki ürünleriniz için ayrı ayrı işlem yapmanız gerekmez, hepsini tek işlem ile gruplandırabilirsiniz. Asorti Uygulaması ile sektörünüzdeki standardınıza uygun gruplama yapabilirsiniz.

 

Ürün Hareket Takibi: Müşterileriniz talep ettikleri ürüne eksiksiz ve hızlı bir şekilde ulaşmak ister. Bu nedenle ürünlerinizin hareket kontrolü en üst düzeyde olmalıdır. Üretilen ürünlerin müşteriye teslim edilme aşamaları kontrol altında tutulmalıdır. ERP yazılımı sayesinde ürünlerin depo transferleri takip edilir. Depolar Arası Transfer özelliği sayesinde ürünlerinizin farklı depolar arasında transferini kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Ürünü müşteriye ulaştıracak çalışanla bağlantı kurarak ürünün müşteriye ulaşma zamanını takip edebilirsiniz.

 

İş Birliği ve İletişim: Merkezi ve tutarlı bir verinin ilk şartı iletişimdir. ERP sistemi ile ekipler arasındaki iş birliğini sağlayabilirsiniz. Perakendecilerinizle entegrasyon sağlayabilir, merkez ile bayi ve mağazalar arasında koordinasyonu kolaylaştırabilir, ürün stok durumu bilgilerini öğrenebilirsiniz. Bu sayede aşırı stok birikimi veya ürün yetersizliğinin önüne geçmiş olursunuz.

 

Müşteri İlişkileri Yönetimi: Müşterilerin beklentilerinin çok hızlı değiştiği tekstil sektöründe müşterilerinizin taleplerine tatmin edici dönüşler sağlamalısınız. ERP programları sayesinde sattığınız ürünlerin satış analizlerini yapabilir, müşterilerin istek, öneri, şikâyetlerini öğrenebilir, müşteri memnuniyetini ölçümleyebilirsiniz. Böylece üretim ve satış stratejilerinizi daha doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz. Müşterilerinizin talep ve beklentilerini eksiksiz olarak karşılayabilirsiniz.

 

tekstil sektöründe erp

 

Finansal Veriler ve Raporlama: Tekstil sektöründe ERP sistemlerinin sunduğu Finans Yönetimi Modülleri tüm sektörlerin olduğu gibi tekstil endüstrilerinin de finansal verilerini yönetmelerine yardımcı olur. Şirketinizin gelir, gider, satın alma, borç, yaklaşan ödemeler gibi tüm finansal bilgilerine gerçek zamanlı olarak ulaşabilir, bu bilgiler hakkında rapor oluşturabilirsiniz.

 

Tekstil Sektöründe ERP Sistemleri Kullanımı İle Kolay Üretim

Sezonsal üretim, koleksiyon tasarımı, ürünlere aksesuar ve farklı süslemeler yapılması, bir ürünün neredeyse sadece bir kez üretilmesi çok fazla üretim yapılmasını gerekli kılar. Sürekli değişen moda ve trendlerin çok fazla etkisinde olan bu sektörde süreçlerin anlık takibini yapmak oldukça önemlidir. Tekstil sektöründe ERP kullanımı, dinamik bir sektör olan tekstil sektörünün hızla değişen bu şartlarına uyum sağlamanıza ve az zamanda, en az hatayla daha hızlı üretim yapmanıza yardımcı olur.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari