444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
17 Nisan 2020

Tersine mühendislik (reverse engineering), var olan bir nesneyi yeniden üretmek veya geliştirmek amacıyla, nesnenin sayısal bilgilerinin elde edilmesidir. Bu da ürünün çalışma prensibini çözerek mümkün olabilir. 

 

Tersine mühendislik ile ürün en küçük birimlerine ayrılarak, hatta yazılımına kadar, ürün hakkında bilgi sahibi olunur. Böylece ürünün en küçük birimlerine ulaşılır. Bunun için farklı modelleme teknikleri ile ürünün taslak modeli oluşturulur. Daha sonra taslak model, tarayıcı sistemler ile somut ürüne dönüştürülür.

 

tersine mühendislik

 

Tersine Mühendisliğin Kullanım Amaçları

Tersine üretimin taklit etmek gibi yasa dışı amaçları yoktur. Aksine orijinal ürünün üretiminin devam etmesini sağlama gibi amaçları bulunur. Tersine mühendisliğin kullanım amaçları şu şekildedir:

  • Üreticinin üründe kullanılan bir parçayı tekrar üretmek istemesi
  • Ürünün üreticisinin bulunmaması durumunda üretimin devamını sağlamak
  • Ürünün orijinal dokümantasyonunun kaybolması veya hiç oluşturulmamış olması durumunda orijinal ürün bilgilerine ulaşma
  • Ürünün yeniden tasarlanarak bazı kötü özelliklerinin giderilmek istenmesi
  • Üründeki iyi özelliklerin geliştirilmesi

 

tersine mühendislik

 

Tersine Mühendislik Uygulamaları

Maliyeti azalttığı ve zaman tasarrufu sağladığı için tersine mühendislik; üretim maliyetlerinin yüksek olduğu özellikle otomotiv, savunma sanayi ve yan sanayi alanlarında çok sık kullanılır. Örneğin Ford, Taurus modellerini tasarlarken 50 farklı otomobile bu yöntemi uygulamış, elde ettiği olumlu sonuçları birleştirerek Taurus modelini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca suçluların gizli konuşmalarının çözülmesi için de ülkelerin istihbaratları tarafından yine bu teknolojiden yararlanılır. Aynı şekilde yazılımların çalışma mantığını çözmek için kaynak koda ulaşılıp iyileştirmek için yeniden oluşturulabilir.

 

Markaların ürünlerini geliştirmek için başvurduğu tersine mühendislik teknolojisi, orijinal ürünün yasa dışı olarak kopyalanması tehlikesini içerse de bu teknolojiyi taklitten ibaret olarak düşünmek yanlış olur. Doğru amaçlar için kullanıldığında sektörlerin ve ülkelerin çıkarları açısından oldukça önemli katkı sağlar. Hızlı üretimin ve kaliteli ürünün öneminin artmasıyla birlikte kaliteli üretimin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi tersine mühendislik sayesinde mümkün olur.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari