444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
20 Mart 2020

İş emri, üretim yapan işletmeler tarafından yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır. Üretimde çalışan personellere verilen görevleri ifade eder. 

 

İş Emri Yönetiminin Üretime Katkısı

İş Emri Yönetimi, işletmelerde kargaşaya son vererek birimleri senkronize eder ve üretim süreçlerini başlangıcından bitişine kadar kontrol altına alır. Bu süreçlerin hızlı, etkin ve hatasız olarak yönetilmesini sağlar. İşletmeler kolaylıkla üretim talimatı verebilir, üretim planlarını iş emrine dönüştürebilir, otomatik alt iş emri oluşturabilir. Müşteri siparişi ile üretim faaliyetlerine yönelik iş emirleri oluşturulurken bazen bakım, onarım vb. sebeplerle de iş emri verilebilir. İş emirlerinin bir ERP sistemi üzerinden verilmesi hem işveren için hem de personeller için büyük kolaylık sağlar.  

Etkili İş Emri Yönetimi Nasıl Olmalı?

Bir iş emri yönetimi programından pek çok fırsat ve kolaylığı sunması beklenir. Doğru bir İş Emri Yönetimi ile üretim için oluşturulan reçeteler iş emrine bağlı olarak özelleştirilebilir ve iş emri maliyetleri ânında görülebilir. Üstelik tüm bunlar iş emirlerinin parçalanabilme özelliği ile ayrı ayrı kontrol edilebilir. Ayrıca özelleştirilebilir gelişmiş raporlama seçeneğiyle ihtiyaca göre raporlar oluşturulabilir.

iş emri yönetimi

Üretimde Kolaylık Sağlar.

İşletmeler bir İş Emri Yönetiminde, üretim talimatlarını kolayca verme, üretimin her aşamasında bilgilendirme, üretimi kontrol altında tutma gibi özellikleri aramalıdır. İş Emri Yönetimi sayesinde oluşturulan iş emirleri ile işletmeler, ürün ve hizmetlerinin üretim ve teslim sürecini kusursuz hâle getirir. Tüm bunları yaparken müşterileri için sürekli reçete değiştirmek zorunda kalmaz, böylece reçete yükünden kurtulur. İşletmeler ayrıca alt üretimleri olan ürünler için üretim emri verebilir. Otomatik gerçekleşen bu süreçte zaman kaybetmeden tüm alt üretim aşamaları da kontrol edilebilir.

 

İş Emri Yönetimi İle Riskler Minimuma İner.

Üretim, sürekli değişikliğe uğrayabilen dinamik bir süreçtir. Üretim planı değiştirilmek istendiğinde daha önce oluşturulan iş emirleri kapatılabilir, teslim süreleri ertelenebilir ya da üretim önceliği değiştirilebilir. İş emirlerinin kapatılması ile iş emri üretim aşamasından çıkarılır. Üretim, kalan iş emirleri ile devam eder. Kapatılan ve iptal edilen iş emirleri daha sonra tekrar geriye dönük olarak açılabilir. Böylece üretimin dinamik yapısı sekteye uğramadan devam eder.

 

Makine Kontrolüne İmkan Tanır.

Üretimin sorunsuz gerçekleşebilmesi için kullanılan makinelerin en iyi şekilde yönetilebilmesi gerekir. İşletmeler, üretim sürecinde kullanılacak makineler değiştirmek isterse diğer makineler arasından seçim yaparak üretime dâhil edebilir. Üretim sonunda her makinenin ayrı reçete maliyetini görebilir.

 

iş emri yönetimi

 

Hatalı Üretime Karşı Önlem Alınabilir.

Üretim aşaması riskli ve hata payı yüksek bir süreçtir. Üretim esnasında farklı sebeplerden kaynaklı hatalı üretilmiş ürünler olabilir. Hatalı ürünlerin takibi ve kontrolü için iş emri bazında hatalı üretim kayıtları oluşturulabilir. Hatalı üretimlerde kullanılmış malzeme sarfiyatı görülebilir, analiz edilebilir ve gerekli önlemler alınabilir.

 

Fason Üretim Takibi

Üretimin tamamının ya da bir bölümünün firma dışında üretilmesi gereken durumlarda işletmeler fasona gönderilen hammadde ve maliyet bilgilerini görebilir, fason maliyetini hesaplayabilir. Böylece tüm süreç kontrol altına alınmış olur.

 

AtikER İmalat Yönetim Sistemi’nin üretim firmalarına sunduğu Kurumsal Kaynak Planlaması hizmetleri ile üretimde daha fazlasını elde etmek için tıklayın.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari