444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
20 Nisan 2020

Akıllı fabrikalar(smart factory), Nesnelerin İnterneti(IoT) içerisinde önemli bir yere sahip. Bu fabrikalar sayesinde sistemler arası haberleşme otomatik hâle gelir. Verileri daha anlamlı hâle getirerek, uzaktan erişim fırsatı sunar. Bu fabrikalar acil problemlere hızlı çözümler getirmesinin yanında sürekli iyileştirme sağlayarak yatırımlara katma değer sağlar. Yatay, dikey ve uçtan uca olmak üzere üç farklı entegrasyondan oluşur.

 

Akıllı Fabrikalarda Entegrasyon

Dikey entegrasyon: Fabrikadaki tüm cihazları birbiri ile ilişkilendirip haberleşmelerini sağlamayı ifade eder. Bu haberleşme, sensörlerden vanalara kadar fabrika içindeki tüm araçları kapsar. Esnek ve sürekli iyileştirilebilir bir üretim sistemi kurmak için nesnelerin dikey entegrasyonu şarttır.

 

Yatay entegrasyon: İşletmenin kendi dışında yer alan ekosistemde yan sanayiler, tedarikçiler, lojistik firmaları, finans kuruluşları, üreticiler vs. ile işbirliğini sağlar. Böylece işletmeler arasında hammadde, hizmet, enformasyon, finansman vb. akışlar daha hızlı gerçekleşir.

 

Uçtan uca entegrasyon: Uçtan uca entegrasyon, işletmelerin tüm iş süreçlerini birbirine bağlar. Dikey entegrasyon ve yatay entegrasyon, uçtan uca entegrasyonunun doğru şekilde gerçekleşmesi için çalışır.

 

akıllı fabrikalar smart factory

 

Akıllı Fabrikaların Üretime Katkıları

Nesnelerin İnterneti, büyük veri, yapay zekâ gibi Endüstri 4.0 bileşenleri ile desteklenen bu son teknoloji ile donatılmış fabrikalar zaman, mekân ve kaynak tasarrufu sağlamaları ile dikkat çeker. Tüm bunların dışında;

 

Kalite Kontrol: Üretim sürecinin en ufak ayrıntısını bile kaçırmayan akıllı makineler, ürünlerin kalite kontrol işlemini de en iyi şekilde gerçekleştirebilir. Robotların da yardımıyla oluşabilecek sorunları önceden fark edip önlem alır.

 

Şeffaf Üretim: Dijital fabrikalarda yer alan bütün ekipmanlar birbiri ile iletişim kurabiliyor. Birbirleri ile âdeta konuşan makineler sayesinde üretim sırasında oluşan hata anında bulut sistem üzerinden takip edilebilir. Böylece yöneticiler oluşan sorunlara istedikleri ortamdan ulaşıp, hemen müdahale edebilir.

 

akıllı fabrika

 

İyileştirme: Yapay Zekâ teknolojisi ile çalışan akıllı fabrikalar, kendi potansiyellerini kendileri değerlendirebilir. Makineler böylece sürekli kendilerini geliştirir. Ortaya çıkan problemler için öneri sunar. Makinelerin bakım zamanı tespit edilebiliyor, arıza çıkarma ihtimali olan cihazlar bildirilir. Ayrıca arızalı makine kendini üretim sürecinden otomatik olarak soyutlar.

 

Kişileştirilmiş Üretim: Akıllı fabrikalar sayesinde kişileştirilmiş üretim yapmak daha kolay. Sensörler yardımı ile işleme ve paketleme sürecinin nasıl gerçekleştirileceği belirlenebilir.

 

Senaryo Oluşturma: Simülasyonlar sayesinde çalışma sistemi ve üretim evresi planı önceden izlenebilir. Böylece olası senaryolar önceden belirlenmiş olur. Bu, özellikle yeni kurulan fabrikalar için büyük avantaj sağlar.

 

Üretim Sonu Yönetimi: Akıllı fabrikalar; stok kontrolü, müşteri istekleri ve sorunları, geri bildirimleri, ürünün yaşam döngüsü, ürün iyileştirilme gibi üretim sonrası yönetim sürecini de devralır.

 

Smart factories olarak bilinen fabrikalar, MES/MOM teknolojilerinden yararlanarak verimlilik artışı sağlıyor. İşlem ve arıza sürelerinin kısalmasıyla ters orantılı olarak kapasite kullanımının artması ile malzeme israfı önleniyor. Bu da beraberinde maliyet ve zaman tasarrufunu getiriyor. Firmalar da akıllı fabrikalarda üretim yaparak aynı anda birden fazla proje yönetebilecek başarılı şekilde sonlandırabilecektir.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari