444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
09 Ocak 2016
Burak SANDAL - Ticaret - 0 Yorum

Kredi kartlı alışverişlerde kullanılan elektronik POS teknolojisinin, internet ortamına uyarlanmış biçimine Virtual Point Of Sale(VPOS) ya da yaygın tabirle Sanal POS denilmektedir.

 

Türkiye, kredi ve bankı kartı sayısı bakımından Avrupa’nın ikinci en büyük ülkesidir. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) 2015 yılı Ekim ayında açıklamış olduğu banka kartı ve kredi kartı kullanım verilerini göre; mayıs ayı sonunda Türkiye’de 109,7 milyon banka kartı ve 57,7 milyon kredi kartı bulunuyor. Bu da ülkemizde online ödeme sistemlerinin ne kadar yaygın olduğunu gözler önüne seriyor.

 

Kredi kartlarının ve banka kartlarının kullanımında yaşanan artış ve internet teknolojilerindeki büyüme ile ticari yaşam ve kullanılan yöntemler de değişime uğradı. Geleneksel ticaret anlayışı içerisinde yüz yüze ve nakit para ile yapılan ticaret, artık zaman ve mekân bağımsız olarak banka ödeme sistemleri aracılığıyla online olarak gerçekleştiriliyor. Böylece tüm satış ve alış işlemleri kesintisiz olarak devam ediyor. Online Ödeme Sistemleri, yeni nesil ticaret sistemi olan E-Ticaret Sistemlerinde de oldukça sık kullanılıyor. Peki E-Ticarette Online Ödeme Sistemleri Neyi İfade Ediyor?

 

e-ticarette online ödeme sistemleri

 

E-Ticarette Online Ödeme Sistemleri

 

Ülkemizde girişimcilik ekosistemi içerisinde büyüyen firma yapılarının ve bayilik sistemlerinin yanı sıra E-Ticaretin geldiği noktada, ürünün ve ödemenin transferini geleneksel yöntemlerle karşılamak mümkün değildir. Değişimi yaşayan ticaret ekosistemi bu değişim sürecinde ilişkili olduğu tüm sektörlerde dönüşümü zorunlu kılmıştır. Bu sektörlerin başında lojistik-nakliyat, bilgi, iletişim ve bankacılık sektörleri gelmektedir. Bu dönüşümle birlikte E-Ticarette online ödeme sistemlerinde büyük bir artış yaşanmaktadır.

  

Son 10 yılın bankacılık verileri incelendiğinde sektörün ticari hacmi, kullanılan sistemler ve yöntemlerin çok büyük bir gelişim gösterdiği görülmektedir. Ülkemizde ilk E-Ticaret siteleri ticari yaşamda yerini aldıklarında bankacılık sektörünün sunduğu imkânlar neredeyse yok denecek kadar azdı. Günümüzde ise sektörde yerini almış çoğu banka, nakit transferi noktasında online platformlara hizmet verebilme yarışı içerisindeler. Bu hizmet yarışı içerisinde BKM verilerine göre 2013 yılında internetten yapılan kredi kartı ödemeleri bir önceki yıla göre %37 oranında artarak 34,6 milyar TL’ye, 2014 yılında ise 42 milyar TL’ye ulaştı. Veriler gösteriyor ki birkaç yıl içerisinde E-Ticaretteki artış geleneksel ticareti geride bırakarak tüm dünyada söz sahibi olacak. Firmalar artık çalışanlarını ve iş süreçlerini E-Ticarete göre entegre edecek. E-Ticaret ile sadece firmalara da bireysel kullanıcılara da yapılan satış kat be kat artacak. Bu da tüm satışlarda Online Ödeme Sistemlerinin daha fazla kullanımını beraberinde getirecek.

 

online ödeme sistemleri

 

Online Ödeme Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

 

Ölçeği, sektörü, ürün veya hizmetleri ne olursa olsun bir firmanın online ödeme sistemi hizmeti alarak tahsilat işlemlerini web ortamına taşıması çok kolay. Bu kadar kolay ulaşılabilen ve firmalara büyük kolaylık sağlayan bir sistemin kullanıcıya birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 

  • 7/24 internet kesintisiz hizmet alabilme imkânı
  • Mobil kullanım ile mekândan bağımsız kullanım fırsatı
  • 3D Secure ile güvenli ticaret
  • İşgücü tasarrufu
  • Erp Entegrasyonu ile hızlı, kolay ve hatasız işlemler
  • Raporlama ve işlem takibi olanağı
  • Nakit akışında düzenlilik

Online Ödeme Sistemlerinin sunduğu pek çok avantaj sayesinde ticaret online kaymaya devam edecek. Hem işletmeler hem de bireyler tüm alış-verişlerini E-Ticaret ile gerçekleştirecek.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari