444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
04 Mayıs 2020

B2G(Business to Government), işletmeden devlete veya farklı devlet kurumlarına yapılan bir E-Ticaret şeklidir. Devlet veya devlet kurumları ile işletmeler arasında online olarak gerçekleştirilen ticaret, haberleşme ve diğer işlemleri kapsar.

 

B2G Nedir?

B2G, yaygın olarak devlet kurumlarının elektronik ortamda ihale açması ve işletmelerin bu ihalelere teklif vermesi için yapılan hizmet ve ürün satışı işlemlerinde kullanılır. Teklif verme işleminin gerçek zamanlı olarak gerçekleşmesi rekabeti artırmaktadır. Ayrıca ihalelerin sonuçlanma süresinin uzun olması ve çok fazla katılımcı işletmenin olması nedeniyle söz konusu E-Ticaret modelinin satın alma döngüsü diğer E-Ticaret modellerine göre uzundur. Bunun yanında her işlemin online ortamda gerçekleşmesi işletmeler için bürokrasiyi azaltır bu da zaman kaybını azaltarak verimliliğin artmasını sağlar.

 

b2g

 

B2G’nin Kullanım Alanları

Henüz B2B, B2C ve C2C modelleri kadar farklı amaçlara hizmet etmeyen bu E-Ticaret sistemi, gelecekte kullanımı arttıkça devlet kurumları ile olan online toplantıları yönetme, planları gözden geçirme, projelerin ilerleme sürecini kontrol etme gibi amaçlar için oluşturulan ortak bir site üzerinden çalışmaların takip edilebileceği sanal bir işyeri oluşturmak için de kullanılabilir. Ayrıca zamanla B2G’nin devlet kurumları için online başvuruların ve veri tabanlarının kiralanması amacına hizmet edeceği de öngörülmektedir.

 

e-ticaret

 

B2G’nin Avantajları

Kamunun E-Ticaret modeli” olarak da bilinen B2G E-Ticaret modeli, kamunun işletmelerle kolay iletişime geçebildiği bir yapıdır. Özellikle son dönemlerde çoğu kamu işlemlerinin online ortamdan yapılabilmesi sayesinde bu sistemin önemi artmış ve artmaya da devam etmektedir. Devletin iş yapış şeklini kolaylaştıran ticaret anlayışına sahip olması nedeniyle devletin menfaatlerini gözeten bir E-Ticaret modeli olma özelliğine sahiptir.

Kamuya yönelik geliştirilen sistem, sadece devlet ile işletmeler arasındaki satın alma işlemlerini yönetmez. İşletmelerin devlete bildirmekle yükümlü olduğu her türlü evrak ve işlem sistem kapsamına girer. Devlete ödenen vergiler, sigorta primleri gibi tüm ödemelerin elektronik ortama taşınması, gümrük işlemleri; e-Arşiv, e-Fatura, e-Defter gibi e-Dönüşüm Uygulamalarının online olarak takip edilmesi devletin tüm bu işlemleri  sistem üzerinden hızlı, kolay ve hatasız takip edebilmesini sağlamaktadır. Ayrıca raporların iletilmesi, şartnamelerin alınması, tekliflerin oluşturulması gibi devleti ilgilendiren işlemlerin online ortama kayması B2G’nin işletmeler ile devlet arasındaki konumunu her geçen gün artırmaktadır.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari