444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
03 Aralık 2019

Çeki listesi diğer adıyla koli/ambalaj listesi; satılacak malın koli, paket, rulo, kutu gibi ambalajlama çeşitlerine göre adetlerinin belirtildiği bir paketleme listesidir. Çeki listeleri(packing list) sayesinde malın nelerden, ne kadar ölçüde meydana geldiği, ne kadar yüklendiği belirlenir.

 

Çeki Listesini Kimler Kullanır?

 • Depo görevlisi: Depo görevlilerine malların hazırlaması için kendisine bir sipariş listesi verilmek zorundadır. Bu nedenle çeki listesi depo görevlisine teslim edilir.
 • Gümrük müşaviri: İhracat işlemleri sırasında e-İrsaliye ve e-Fatura oluşturduğunuz müşteriye beyanname açılması için faturadaki bilgilerden daha fazlasına ihtiyaç vardır. Bu nedenle gümrük müşavirine ilgili çeki listesinin sunulması gerekir.
 • Müşteri: Müşteriye yollanan mallar koli içinde olduğu için, sayımı kolaylaştırmak adına çeki listesi teslim edilir.
 • Nakliye şirketi: Transferin söz konusu olduğu durumlarda malların karışmaması ve eksik gitmemesi için çeki listesi istenebilir.

nakliye

Çek Listesi Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

 1. İhracat e-Faturanın referans numarası çeki listesinde belirtilmediğinde, ayrı ayrı düzenlenen belgelerin sınıflandırılması zor olabilir. Bu nedenle paket listesinde, e-Faturanın numara ve tarihinin doğru bir şekilde belirtilmesi gerekir.
 2. Aynı tip ürünleri içeren paketlerin sayısı belirtilmezse, ürünlerin kontrolü daha zor olur. Zorluk yaşamamak için her bir tip ürün için paket miktarı belirtilmelidir.
 3. Paketler numaralandırılmazsa veya yanlış numaralandırılırsa, gümrük yetkilileri ve alıcı tarafından ürüne itiraz edilebilir. Bu nedenle her bir paket doğru bir şekilde numaralandırılmalıdır.
 4. Paketlerin içinde hangi ürün olduğu doğru olarak belirtilmezse, ürünlerin tespiti zor olacaktır. Paket listesinde yer alan ürün tanımlarının, Ticari Faturadaki tanımlarla uyumlu olması gerekir. Böylece belirsizliklerin ve itirazların önüne geçilmiş olur.
 5. Paketlerin ağırlıkları ve ağırlık birimleri; boyutları ve ölçü birimi listede belirtilmelidir. Ayrıca paketlerin hacim değerlerinin de belirtilmesi gerekir.
 6. Paketlemenin nasıl yapıldığı çeki listesinde belirtilmelidir.
 7. Gönderilen her bir paketin numarası ve teslim alan kişinin adresi ve tam adı belirtilmelidir.
 8. Paketlerin toplam sayısı listede yer almadığında, gümrük kontrolünde gecikmeler olabilir.
 9. Yükün net ağırlığı hesaplanmazsa, ekstra maliyetler doğabilir. Özellikle bazı ülkelerin ithalat vergilerini net ağırlık üzerinden belirlediği göz önünde bulundurulmalıdır.
 10. Ulaşım bedelinin toplam brüt ağırlık üzerinden belirlendiği durumlar için brüt ağırlığın doğru bir şekilde belirtilmesi gerekir. Çeki listesinde bu hususlar belirtilmezse ekstra maliyetler ortaya çıkabilir.

 

çeki listesi

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari