444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
10 Mart 2020

Ülkemizde savunma sanayii tüm dünyada olduğu gibi büyük üretici firmalar ve bu büyük firmaların etrafında kümelenen küçük girişimci ve tedarikçi firmalardan oluşur. Savunma alanına yapılan Ar-Ge yatırımları ile Türk Savunma Sanayii dünyada hatırı sayılır bir konuma geldi. Öyle ki dünyada 100 büyük savunma şirketinin arasında ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, BMC, STM olmak üzere 5 Türk firması yer almaktadır. Ayrıca Türkiye Uzay Ajansının kurulması, MİLGEM(Milli Gemi) Projesinin gerçekleştirilmesi, yerli kara, deniz, hava araçları üretimlerinin artması, İHA ve SİHA’ların kullanılmaya başlanması ile savunma alanındaki atılımlarımız büyük bir ivme yakaladı. 

 

Bu başarılarda hiç şüphesiz projelerin yerli firmalara emanet edilmesinin rolü büyüktür. Her alanda olduğu gibi savunma alanında da yerli üretimin önem kazanması ile savunma teknolojilerinde yerlilik oranı %70’e ulaştı. Geliştirilen projeler ile önemli yol kat edilmiş ve dünyada rekabet eder konuma gelindi.

 

savunma sanayir

 

Savunma Sanayiinde Yerli Yazılımın Önemi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin etkin, caydırıcı ve saygın bir yapıya kavuşma hedefi doğrultusunda savunma sistemlerimizde yerli ve milli kaynakların kullanılması sadece ekipmanlarla sınırlı olmamalıdır. Yerli ve milli sistemlerin kullanımını tercih değil, zorunluluk olarak görerek geliştirilen projelerde kullanılan yazılımların da yerli ve milli olmasına özen gösterilmelidir. Ancak kullanılan yazılımların da yerli olmasıyla savunma sanayiinde %100 yerliliğe ulaşılabilir. Böylece savunma sistemleri için en önemli faktör olan ekipmanların güvenliği ve verilerin gizliliği sağlanmış olur. Yerli tedarikçilerin ürettiği ürünlerin yönetimi diğer ülkelerin inisiyatifine kalmaktan kurtulur.

 

Tedarikçiler, operatörler, depolar, uçaklar, araçlar ve hatta operatörlerin cihazları ve sensörleri dâhil tüm üretim süreçlerinde tercih edilen yerli yazılımlar ile veri belirsizlikleri engellenir, tüm süreç net bir yapıya kavuşur. Bu sayede yerli ve milli ürünler ile işbirliği sonucunda güvenli savunma, yönetilebilirlik, satın alınabilirlik ve hesap verebilirlik sorunsuz bir şekilde devam eder.

 

Savunma Sanayii faaliyetlerinizi güvenli şekilde yürütmek için %100 Yerli ve Milli yazılım olan AtikERP ile tanışın!

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorumlar
Tayfun Çağaşan
11 Mart 2020
Elinize Sağlık.
Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari