444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
23 Ocak 2020

İlaçlar; güvenlik gerektiren, üretim yerleri izin ile sınırlı olan, satış yerleri ve fiyatları yetkili kişiler tarafından belirlenen ürünlerdir. İlaçların denetilmesi için geliştirilen İlaç Takip Sistemi (İTS), insan sağlığı ve hasta güvenliğine odaklandığı için ilaçlardaki her türlü olumsuzluğun ortadan kaldırılmasını amaçlar. Bu sayede hasta güvenliği ihlallerini engelleyici çalışmalar ile hastalara ilacın güvenli bir şekilde ulaşması sağlanırken hastaların da ilaca olan güvenleri korunur.

 

İlaç Takip Sistemi (İTS) Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından 2010 yılında ilaçların karekodlarla izlenmesi için hayata geçirilen bir sistemdir. İTS, üretimden başlayarak tüketime kadar ilaçların geçtikleri aşamaların takibini sağlamak üzere kurulmuş bilgisayarlar, veritabanı, bilgisayar yazılımları ve iletişim altyapılarını içerir. İlaç Takip Sistemi, dünyada ilk defa Türkiye’de başarıyla hayata geçirilen yenilikçi bir sistemdir. Bu yönüyle dünya ülkelerine ülkemizin bilişim sektöründeki başarısı konusunda örnek teşkil eder. İlaç Takip Sistemi, hastaların ilaca gönül rahatlığıyla ulaşabilmeleri ve kullanabilmeleri için her ilacı takip etmek üzerine tasarlanmıştır. İlaç Takip Sistemi bu kapsamda:

 

ilaç takip sistemi (its)

 

Yükümlü paydaşlardan alınan satış onayları ile bir ilacın birden fazla satılmasının önüne geçer. Böylece kupür sahteciliğini önler. Ayrıca ilaç kutularının barkod kısmını kesmek gibi eski yöntemler son bulur. Piyasadaki tüm ilaçları her bir ilaç kutusunun üzerine basılan karekodlar sayesinde kayıt altına alır ve ilaçlar hastaya ulaşıncaya kadar, ilaca ait her türlü üretim, satış, maliyet, iade gibi işlemlerini konum, zaman ve duruma göre kaydederek gerçek zamanlı veri tabanında saklar ve bu verileri anlamlı hâle getirir (veri madenciliği). Bu verileri, ilaçların geçtiği her aşamadan web servisleri aracılığıyla Sağlık Bakanlığı’na bildirim göndererek ilaçların izlenmesini sağlar.

 

İlacın konumuyla ilgili bildirim yapmakla yükümlü paydaşlar şunlardır:

  • Hastane, aile hekimi gibi sağlık kuruluşları
  • Eczane ve ecza depoları
  • Üreticiler
  • İthalatçılar
  • Geri ödeme kurumları

 

ilaç deposu

 

İlaç Takip Sistemi, Paket Transfer Servisi (PTS) ile paydaşlar arasındaki tedarik zincirinde taşıma(koli, bağ, palet vb.) birimlerinin içerdiği ürünlerle ilişkisini tutan XML dosyasının paydaşlar arasında paylaşılmasını zorunlu hâle getirir. İlaç depoları, hastane ve eczanelerin belli bir standartta çalışmasını ve bu çalışmaların otomasyon ile desteklenmesi sağlar.

 

Sistem, ilaç kutularının izinsiz yerlerde yeniden basılması, daha önce geri ödeme kurumlarına satılmış ilaçların yeni bir kutuya konarak tekrar satılması gibi yolsuzlukların da önüne geçer. İTS ayrıca tıbbi ürünlerin raf ömrünün sürekli denetlenmesine imkân sağlar. İlaçların sebep olduğu herhangi bir yan etki durumunda Sağlık Bakanlığı’nın, ilaçları piyasadan çekerek duruma müdahale etmesine de olanak verir.

 

İTS, "Beşeri Tıbbi Ürünler Etiket ve Ambalajlama Yönetmeliği" kapsamındaki reçeteli ve reçetesiz ilaçları ve “besin desteği” olarak da adlandırılan tıbbi beslenme ürünlerini takip eder. Bunların dışında kalan ürünler için takip gerçekleştirmez.

 

İlaç Takip Sistemi tüm bunlar ile ilaç bilgilerine ulaşılarak ilaç kullanımı konusunda sağlıklı verilere oluşmasını(veri madenciliği) ve bu verilere göre ülkedeki ilaç kullanımı ve sağlık konusunda ülke politikasının gelişmesini sağlar. Türkiye, geliştirdiği bu sistemin uluslararası düzeyde uygulanması ve dünya standardının belirlenmesinde ülkemizin söz sahibi olmasını hedefler.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari