444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
09 Ekim 2019

Firmanızın sektördeki pozisyonu nedir, önümüzdeki dönemde büyüme stratejiniz ne olacak?

Atiker Yazılım, şu anda Türkiye’deki ERP pazarına hitap eden bir yazılım firması. Sadece Türkiye değil, yurtdışında da müşterileri olan bir firma. Bugün piyasada ismi geçtiğinde müşteri tercihlerinin içerisinde masaya konulabilecek hale gelmiş durumda. Pazar payı açısından bakıldığında rakiplerin gerisindeyiz. Bu da pazara yeni girmiş olmamızdan kaynaklı bir durum fakat buna rağmen rakiplerinin her ölçekteki proje tekliflerinde masada Atiker Yazılım da yer alabiliyor. Dünya çapında bilinirliğe sahip bir markamız var. Dünya markası bir grubun üyesiyiz. Sektördeki en önemli iki hedefimiz, müşteri memnuniyetini artırmak ve ürün yelpazemizdeki tamamlayıcı yeni modülleri mobil ve web ortamındaki çözümlerle birlikte müşterilerimize sunarak onların kurumsal kaynak planlama anlamındaki bütün ihtiyaçlarını tek bir noktada karşılayabilecekleri bir yazılım firması haline gelmek. Bunu yaptığımız zaman pazarda daha güçlü ve daha hızlı büyüyeceğimize inanıyoruz. Geniş ürün yelpazesi, kaliteli hizmet ve müşteri memnuniyeti bizi sektörün önemli oyuncularından biri haline getirecektir.  

 

dijitalleşme

 

Ar-Ge çalışmaları ne durumda?

Atiker Yazılım, kökleri Ar-Ge’ye dayalı bir yazılım firması. Ar-Ge çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. 2019’un sonuna kadar Hibrit teknolojiyle geliştireceğimiz bir çekirdek uygulama projemiz var. Bunun detaylarından şu an fazla bahsedemiyorum ama yılsonunda veya yılbaşında yapacağımız lansmanlarla bu Hibrit teknolojik altyapımızdan herkesin haberi olacak. Bununla beraber Atiker Yazılım Yapay Zekâ ve Endüstri 4.0 üzerine odaklanmış durumda. Özellikle fabrika otomasyonları, MES, MOM kavramları üzerine çalışıyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu dijital dönüşüm için gerekli olan tüm Ar-Ge faaliyetlerini Selçuk Üniversitesi Teknokent’in içinde bulunan Ar-Ge ofislerimizde yetkin mühendis ve tekniker personellerimizle geliştirmeye devam ediyoruz.

 

şirketlerde dijitalleşme

 

İnsan ve Makine işbirliği istenen seviyede mi? Gelecekte neler bekliyorsunuz? Önünde bir engel var mı?

İnsan ve makinelerin iş birliğinde insan ve makineyi bir bütün olarak görmek gerekiyor. Makineler insan yardımı olmadan çalışamıyor, insanlar da makinelerin yaptıkları işleri o kalitede ve o sürede tamamlayamıyor. Aslında makineler fiziksel olarak zor olan işleri yapıyor, insanlar da makinelerin yapacaklarına yön vererek onların yaptıklarını kontrol ediyor.

Makine ve insan kendi yetenekleri çerçevesinde birbirlerine katkı sağlayarak birbirlerini tamamlıyorlar. Bu iş birliği birçok kolaylık sağlamasına ve süreçleri hızlandırmasına rağmen istenilen seviyede değil. Bu seviyeye ulaşıldığında yani geleceğin fabrikalarında makineler birçok iş yükünü alacak ve özellikle sıradanlaşmış işler için insanlar daha az yorulacak bu da insanların ruhen karakterlerini geliştirerek toplumsal refah düzeyi arttıracaktır. Özetlemek gerekirse makineler insanların yerini almayacak aksine onların yeteneklerini tamamlayacaktır.

Yeniliğe açık olmayan yöneticiler veya makine ile işini paylaşmak istemeyen o işi makine yaparsa ben işsiz kalırım düşüncesi ile makinelere karşı olan insanların direnişi en büyük engeldir.

 

Dijitalleşmeyen şirketlere ne olur?

Eskiden büyük balık küçük balığı yer diye bir kavram vardı. Bu kavram da dijitalleşme sürecinin etkisi ile revizyona uğrayarak; hızlı balık yavaş balığı yer olarak anlam buldu. Dijitalleşmeyen şirketler, yani klasik yöntemler ile iş süreçlerini devam ettirmeye çalışanlar gelişen teknolojilere ayak uydurmaması veya uyduramamasından dolayı yavaşlayarak rekabet gücünü kaybedecek ve belki de belirli bir süre sonra faaliyetlerini yürütemez hâle gelecektir.

 

Cihat KOÇAK

Atiker Yazılım - Yazılım Geliştirme Müdür Yardımcısı

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari