444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
07 Kasım 2019

Muhasebe, her şirkette kesin olarak bulunan ve şirketin tüm mali işlerini yürüten bir departmandır. Muhasebe departmanı ön muhasebe ve genel muhasebe olarak iki bölüme ayrılarak yönetilebilir.

 

Ön Muhasebe Nedir?

İşletmelerin nakit, stok, çek, senet, banka işlemlerini kapsayan; tahsilat ve ödemeler gibi finansal konularla ilgilenen şirket departmanıdır. Kısaca şirket içinde temel düzeyde gelir ve gider takibi yaparak genel muhasebeye yardımcı olur.

 

ön muhasebe nedir

 

Ön Muhasebe Nasıl Tutulur?

Genellikle işletmelerde ön muhasebe kaydının tutulması için bir ön muhasebe çalışanı bulunur. Bu çalışan temel düzeyde gelir gider tablosu oluşturur, evrak takibi yapar ve şirketin mali kayıtlarını tutar. Şirketteki mali belgelerin hazırlanması bu çalışanın görevidir. Ön muhasebe elemanı tüm bu işlemleri Excel dosyasında kayıt altında tutar. Fakat Excel’de tutmak bir takım riskleri ve sorunları da beraberinde getirir. Excel bilgisi yeterli düzeyde değilse maliyet kaydı oluşturmak zaman alır ve yapılan küçük bir hata ile kayıtlar bozulabilir, değişebilir, silinebilir. Bu da geri dönülemez sonuçlara neden olur. Fakat muhasebe programı yardımıyla tüm bu işlemler çok kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşir. Böylelikle büyük verilere istenilen zamanda ulaşılır. Sürekli evrak takibi ve saklama işlemi sona ermiş olur.

 

ön muhasebe ile genel muhasebenin farkı nedir?

 

Genel Muhasebe ile Ön Muhasebe Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Ön muhasebe, genel muhasebe için evrak hazırlama ve takip sürecini yürütür. Genel muhasebe ise resmi kurumlarla olan iş akışını yönetir.
  • Ön muhasebe işletmenin gelir ve gider takibi, ödeme ve tahsilatlarının yapılması işlemleri ile ilgilenir; genel muhasebe tüm bu işlemler için finansal tablolar oluşturarak daha detaylı ve kapsamlı takip yapar.
  • Ön muhasebe fatura kesimi ve sınıflandırılması ile ilgilenir, genel muhasebe vergi ve ödeme işlemlerinden sorumludur.
  • Ön muhasebe, şirketteki tüm finansal işlemleri kayıt altına alır, genel muhasebe bu kayıtları inceler, değerlendirir ve rapor oluşturur.
  • Ön muhasebe genel muhasebenin iş yükünü hafifletir, genel muhasebe de ön muhasebe ile işlerini daha hızlı ve kolay yürütür.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“Güzel konuşmak için tek bir yol vardır; dinlemeyi öğrenmek.” Cristopher Morley
yukari