444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
18 Mayıs 2020

Finansal planlama, gelir ve gider tabloları ile mali olarak zayıf ve güçlü olduğu alanları ve ihtiyaçlarını ortaya koyarak yapılan mali planlardır.

 

Finansal planlamalar firmaların istediği hedeflere ulaşabilmesi için en ideal çözümleri sunar. Gelir ve gider durumu, varlıklar, riskler, borçlar, harcamalar ve zaman finansal planlamanın unsurlarıdır. İyi bir planlamadan bahsedebilmek için kısa ve uzun vadeli planların gerçekçi bir şekilde yapılabilmesi gerekir.

 

finansal planlama

 

Kısa Vadeli Planlama

Kısa vadeli planlama, genel olarak kâr hedefi ve bütçe durumunu içerir. Gelir tablosu ve nakit dağılımlarına bakarak kısa vadeli planlama yapılabilir. Ayda bir kez ve gelecek bir yılı kapsayacak biçimde hazırlanan kısa vadeli planlamalar ile uzun vadeli planlamaların alt yapısı oluşturulur.

Uzun Vadeli Planlama

Uzun vadeli planlama, gelecek 3-5 yılı kapsayacak şekilde firmanın stratejik hedeflerini, satışlarının artırılması ve karlılığının sürdürülmesi gibi hedefleri içerir. “Mali pek çok değişken varken firmamın gelecek 3-5 yılki durumunu nasıl öngörebilirim?” denebilir. Bunun için finansal araçların ve programların sunduğu özellikler kullanarak finansal alanda planlama yapmak için gereken temel unsurlar elde edilebilir.

 

firmalar için finansal planlama

 

Finansal Planlama Yaparken Göz Önünde Bulundurulması Gereken 8 Unsur

  • Finansal planlama yaparak yatırım değerinin en üst seviyeye ulaşmasına yardımcı olacak kararlar almak mümkündür.
  • Gerçekçi bir planlama için gelecek dönemde yapılacak ödemeler ve tahsilatları göz önünde bulundurmak gerekir.
  • Firmalar ülke, bölge ve şehir bazında yaptıkları satış raporları göz önünde bulundurarak uzun vadeli planlamalarını daha kolay oluşturabilir.
  • Firmalar bu konuda bilgi sahibi kişilerle yeterli zamanı ayırarak belirlenen hedefe eksiksiz ulaşabilir.
  • Kontrolsüz hızlı büyüme de firmaların geleceği için tehlike oluşturur. Bu nedenle geçmiş dönemin mali performansının iyi bir şekilde analiz edilerek gelecekteki ihtiyaçların belirlenmesi gerekir.
  • Başarı için planlamaya odaklanmak gerekir. Başarı için de performansın güçlü ve zayıf olduğu noktalar belirlenmelidir. Başarı için planları değiştirmekten korkmamak gerekir. Sanılanın aksine planların değiştirilmesi yararlı olabilir çünkü planlama süreklilik ister.
  • Belirtilen hedeflere ulaşabilmek için ihtiyaç duyulan sermaye tutarının ve bunu etkileyecek iç ve dış faktörlerin tespit edilmesi gerekir.
  • Amacı riskleri minimize etmek değil, hangi risklerin uygulanmaya değer, hangilerinin uygulanmaya değer olmadığının saptanmasıdır.

Temel amacı, işletmenin değerini en üst düzeyde tutacak kararlar alınmasını sağlayan finansal planlama ile işletmeler verimlilik ve kârlılıklarını artıracak yöntemler için ürün veya hizmet gamını genişletme ve yeni fırsatları yakalama ayrıcalığı elde eder. Böylece sektör içindeki durumunu diğer firmalarla karşılaştırabilir.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“Güzel konuşmak için tek bir yol vardır; dinlemeyi öğrenmek.” Cristopher Morley
yukari