444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
18 Ocak 2020

Banka mutabakatı, banka işlemleri konusunda banka ile şirketlerin uzlaşması anlamına gelir. Elektronik Banka Mutabakatı

(MT-940) ise iki taraf arasında uzlaşmayı sağlayan, uluslararası bir elektronik hesap ekstresi formatıdır.

 

 

 

Elektronik Banka Mutabakatı, şirketinizin bankanız ile yapmış olduğu anlaşmaya göre, bankadan günlük dosyaları alarak bu dosyalara göre banka hareketlerinizin sistemde otomatik olarak oluşmasını ve bu hareketler hakkında elektronik ortamda sizin bilgilendirilmenizi sağlar.

 

mt-940

 

Bankalar ile Elektronik Banka Mutabakatı (MT-940) nasıl yapılır?

Firmaların isteğine göre günlük, haftalık, aylık olarak bankalar tarafından gönderilen hesap dökümü ile şirketlerin yapmış olduğu kayıtlar karşılaştırılarak doğruluğu konusunda mutabakat sağlanır. Bu karşılaştırma işlemi, önceden kağıt üzerinden yapılsa da içinde bulunduğumuz dijital çağ ile birlikte artık banka tarafından gönderilen elektronik hesap özetinin ilgili firmaya e-posta veya FTP gibi farklı kaynaklar üzerinden gönderilmesi ile yapılır. Ayrıca firmaların kullandığı yazılımlar ile de elektronik banka mutabakatı daha kolay ve hatasız şekilde sağlanır.

 

banka mutabakatı

 

ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) yazılımları Elektronik Banka Mutabakatı (MT-940) sürecini nasıl kolaylaştırır?

Bankanızın firmanıza gönderdiği dosyaları, kaybolma riskini göze alamayacağınız kadar önemlidir. Kullandığınız muhasebe yazılımı, bankanızdan gelen kayıtlarınızı ERP(Kurumsal Kaynak Planlaması) sistemi kapsamında uygun formata dönüştürerek, tek tuşla tüm banka hareketlerini sisteme aktarır. Böylece iş akışı verimli, kontrol edilebilir ve sistematik hâle gelir. ERP yazılımı ile firmanızın hesap hareketlerinin toplu olarak kayıt altına alınması zaman tasarrufu sağlar, iş takibini kolaylaştırır. Banka ile firmanız arasında bilgi karmaşası yaşanmaz. Şirketinizin kullandığı MT-940 özelliği bulunan ERP yazılımı ile mutabakat dosyalarınız güvenle saklanır ve bu dosyalara istediğiniz zaman ulaşabilme imkânı tanınır. Elektronik Banka Mutabakatı entegrasyonu ile bankanızdan gelecek dosyalarınız düzenli olarak size ulaşır, hata payı en aza iner ve iş yükünüz hafifler.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“Güzel konuşmak için tek bir yol vardır; dinlemeyi öğrenmek.” Cristopher Morley
yukari