444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
23 Temmuz 2020

BA / BS Formu Gelir İdaresi Başkanlığının önemli araçlarından biridir. Bu formlar vergi dairesine beyan edilen bir tür form çeşididir.

 

BA / BS Formu nedir?

BA, “Bildirim Alacak” kelimelerinin kısaltılmasıdır. Mal ve hizmet alımlarına ilişkin bildirimlerde kullanılır. BS “Bildirim Satacak” kelimelerinin kısaltılmasıdır. Mal ve hizmet satışlarına ilişkin bildirimlerde kullanılır.

Bu beyanlar hem alıcıdan hem de satıcıdan istenir. Yani bir tarafın BS’si, diğer tarafın BA’sı olur. Karşı taraf BA veya BS Formu vermek zorunda değilse bile diğer taraf verir.

BA / BS Formunun vergi beyannamesi olmamakla birlikte beyan sonunda herhangi bir ödeme ve ek vergi söz konusu değildir.

Kayıtdışı ekonomi ile mücadele etmek için başlatılan bu prosedür ile firmaların birbirlerine kesmiş oldukları faturaları çapraz kontrole tabi tutarak ve eşleştirerek evrakta sahteciliğin önüne geçmektir.

 

vergi beyannamesi

 

BA / BS Formunun Düzenlenme ve Beyan Şekli

Bu formlar mal alış, mal alış iadesi, mal satış, mal satış iadesi, demirbaşlar, giderler gibi faturalandırılmış belgeler olarak adlandırılan hesaplarda KDV hâriç tutarı 5.000 TL’yi geçen faturaların toplam tutarlarının ve fatura adetlerinin bildirilmesi gerekir. Beyan edilen toplamların küsurlarının yazılmasına gerek yoktur. Örneğin, 17.537,25 TL’lik bir toplam 17.537 TL olarak yazılabilir. 

 

BA / BS Formu Düzenlemekle Yükümlü Mükellefler

 • BA / BS Formlarını, bütün anonim ve limited şirketleri, boş olsa bile, aylık olarak beyan etmek zorunda. Şahıs şirketlerinin böyle bir zorunluluğu yok. Şahıs şirketlerinin belli bir büyüklüğün üzerinde olması ve muhasebesinin bilanço usulüne göre tutulması durumlarında beyan edilir.
 • Bilanço esasına göre defter tutmakta iken, işletme hesabı esasına geçen mükellefler, işletme hesabına geçtikleri hesap döneminden itibaren bildirimde bulunmazlar.
 • Kurumlar Vergisinden muaf olan mükellefler, muafiyetten yararlandıkları hesap döneminden itibaren Bildirim Formu vermezler.
 • Kollektif şirketler ve bilanço esasına göre defter tutan adi ortaklıkların bildirim formları ortaklık veya şirket adına bunların vergi kimlik numaraları kullanılarak verilir.
 • Birden fazla şubesi bulunan mükelleflerin bildirim formlarının şube ve merkez bilgileri birleştirmek için merkez tarafından verilmesi gerekir.

BA / BS Bildirim Formu

BA / BS Formları İle Beyan Edilen Belgeler

 • 5.000 TL ve üstü bütün mal ve hizmet faturaları
 • Yurt dışına kesilen faturalar
 • İade faturaları
 • Kur farkı faturaları
 • Serbest meslek makbuzları
 • Gider pusulası
 • Yolcu biletleri

 

Alıcı ve satıcıları ilgilendiren BA / BS bildirimleri e-Mutabakat sayesinde elektronik ortamda kolayca yapılabilir. Alınan ve gönderilen bildirim formları tek ekran üzerinden takip edilebilir.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“Güzel konuşmak için tek bir yol vardır; dinlemeyi öğrenmek.” Cristopher Morley
yukari