444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
06 Mart 2020

İş yapış şekillerinin evrimleşme sürecine girmesi ile birlikte mevcut İnsan Kaynakları Yönetim Sistemleri ile yönetmek isteyen firmaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Çünkü firmaların bel kemiği çalışanlarıdır. Maddi kaynaklar ne kadar güçlü olursa olsun insan kaynağı yönetimi yeterli değilse başarı düşük olacaktır.

 

Firmalar Neden İnsan Kaynakları Yönetim Sistemlerine İhtiyaç Duyar?

Özellikle çok fazla çalışanı olan büyük işletmeler, iş yüklerinin yoğunlukları nedeniyle personel takibine gereken zamanı ayıramaz. İşletmeler İnsan Kaynakları Programlarını tercih etmedikleri takdirde personel kontrolleri yetersiz kalır.

İnsan Kaynakları Programları sadece büyük işletmeler değil, küçük ve orta ölçekli işletmeler için de büyük öneme sahiptir. İnsan Kaynakları süreçlerini ERP programları ile yöneten bu işletmeler, tüm personel işlemlerini program üzerinden kolay bir şekilde yaparak vakit kaybetmezler. Böylece var olan yetkinlik ve iş gücünü farklı alanlarda kullanma imkânı yakalarlar.

 

insan kaynakları yazılımı

 

İnsan Kaynakları Yönetim Sistemleri İle Neler Yapılabilir?

İnsan Kaynakları Programları, tüm İnsan Kaynakları süreçlerinin tek ekran üzerinden yapılmasını sağlar. Muhasebe ile entegre çalışabilme özelliği ile de muhasebenin personellerin ödeme işlemlerine kolayca ulaşabilmesine imkân verir. Ayrıca firmaların ihtiyaç ve isteklerine göre özelleştirilebilen İK programları ile benzersiz kullanıcı deneyimi sunar. İşte İnsan Kaynakları Sistemlerinin sahip olması gereken modüller:

 

Personel Yönetimi

İK programlarının sahip olduğu Personel Yönetimi Modülü ile işletmeler personellerinin özlük takibini, geçmiş dönemlerine ait çalıştıkları şirketleri, aldığı eğitimleri, sertifika ve tutanakları takip edebilir. Personellere ait kimlik, fotoğraf, belge, işe alım, ücret vb. kapsamlı özel bilgileri güvenle saklar. Ayrıca unvan, detaylı adres ve işyeri sicil numarası gibi resmî bildirimlerde kullanılan bilgiler tanımlanabilir. Holding yapısına sahip veya birden fazla şirketten oluşan kuruluşlar, tüm şirket ve işyerlerindeki personelleri tek bir yapı altında yönetebilir.

Personellerin geçmiş dönem maaş bilgilerine erişmek ve maaş artış oranlarını görmek maaş artışının hesaplanmasını kolaylaştırır. İnsan Kaynakları Yönetim Sistemleri ile personellerin işe alımından itibaren bütün maaş değişimleri ve artış oranları hem işveren hem çalışan açısından şeffaflık kazanır.

 

İzin Yönetimi

İnsan Kaynakları Yönetim Sistemleri süt izni, hakedişli izin, yıllık izin, mazeretli izin gibi personellere verilen ücretli, ücretsiz tüm izinlerin detaylı olarak takip edilmesini ve raporlanmasını sağlar. Firmalar personellerinin tüm izinlerini izleyebilir, planlayabilir ve doğru veriler ile yönetebilir. Ayrıca tüm bu kontroller mevzuata uygun olarak gün ve saat bazında yapılabilir.

 

insan kaynakları yönetim sistemleri

 

İSG Yönetimi

İş Sağlığı ve Güvenliği(İSG) şartlarına bağlı olarak işletmenin uyması gereken kurallar ve personellerin kullanması gereken envanterler vardır. İnsan Kaynakları yönetimi için geliştirilen ERP Programı, bu envanterlerin alımından personellere verilme sürecine kadar takibini gerçekleştirir. Kalan envanter miktarının kontrolüne de olanak tanır.

 

Bordro ve BES Yönetimi

Bordro oluşturabilmek için sürekli değişen mevzuatlara uygun yasal tanımların bilinmesine ihtiyaç vardır. İK Yönetim Sistemleri, mevzuatlarda değişiklik olması durumunda hızlı güncelleme gerçekleştirir, böylece güvenli ve doğru bir şekilde bordo yönetiminin yapılmasını sağlar. Personellerin bordroları SGK'ya uygun olarak çıktı alınabilir.

Ayrıca BES Yönetimi Modülü ile otomatik olarak Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemine(BES) dâhil etme ve sistemden çıkarma imkânı verir.

 

Süreç Yönetimi

Personellerin şirketle ilk ilişkisi iş başvurusu ile gerçekleşir. Firmalar, İş Başvuru Sistemi ile başvuruların takibini yapabilir, İş Takip Sistemi ile kurum içi tüm işlerini koordine edebilir. Ayrıca hekim bulunan işyerleri Muayene Takip Sistemi ile hekim tarafından yapılan muayene işlemlerini ve sonuçlarını raporlayarak takip edebilir.

 

PDKS Yönetimi

İnsan Kaynakları Yönetim Sistemleri, PDKS cihazları ile entegre çalışarak cihaza personel kart tanımlama ve silme işlemini kolayca yapar, programdan puantajları hızlıca aktarabilir ve bordro işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilir.

Sunulan tüm İK Modülleri ile işveren açısından İnsan Kaynakları yönetimi sadelik kazanır, iş yükü hafifler. Çalışanların ise memnuniyeti, şirkete bağlılığı ve güveni artar.


 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari