444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
24 Nisan 2020

İnsan Kaynakları Departmanlarının önemli işlemlerinden biri olan bordro ve puantaj işlemleri mevzuatlarda belirlenen çerçevede çalışanların ve işverenlerin çıkarlarını ve haklarını gözeten bir süreçtir. Çalışanların çalışma süresi ve sahip olduğu çalışma profiline göre çalışma karşılıklarına göre düzenli ödeme yapılabilmesi için bu işlemlerin yapılması gerekir.

 

Bordro Nedir?

İşverenin personellerine yaptığı ödemeyi, tüm vergi ve kesintileriyle birlikte gösteren ve personel çalıştığı sürece düzenlenen belgedir. Personellerin ödemelerinin yasal mevzuata uygun olarak yapılabilmesi için bu belgelerin düzenlenmesi gerekir. Bordrolar, işverenin çalışanına emeğinin karşılığını verdiğini ispatlar. Yaşanabilecek problemlerin önüne geçer. Bu nedenle bu belgelerin düzenlenmesi hem işveren, hem de işçi açısından oldukça önem taşır. Söz konusu belgelerin eksiksiz oluşturulabilmesi, yasal mevzuatların sürekli takibini gerekli kılar.

 

bordro yönetimi

 

Puantaj Nedir?

Puantaj, bir işletmede çalışanların çalışma sürelerinin kaydedilmesi ve raporlanmasıdır. Eskiden deftere yazarak işleyen puantaj süreci, teknolojinin gelişmesiyle birlikte personel giriş kartı, parmak izi okuma gibi elektronik sistemlerle ya da personel yönetimi yazılımlarıyla otomatik olarak yapılıp raporlanabilir. Böylece eksik ya da yanlış puantaj hesaplamaların önüne geçilmiş olur. Puantaj takibi özellikle vardiyalı çalışma sistemine sahip şirketler için daha fazla önem taşır.

 

insan kaynakları

 

ERP ile Bordro Yönetimi Nasıl Yapılır?

Bordro yönetiminin yapılabilmesi için öncelikle personellerin çalışma sürelerinin doğru şekilde hesaplanarak bordrolarının oluşturulması gerekir. Daha sonra oluşturulan değerler tanımlanan puantaj tiplerine göre ERP sistemine girilir. Aynı işlem, hızlı puantaj girişi ve Excel’den aktarım desteğiyle eşleştirme yapılarak da sağlanır. Böylece çalışan sayısı fazla olan işletmeler tüm bu işlemleri daha hızlı ve kolay gerçekleştirir. ERP sistemlerinde farklı puantaj tipleri bulunur. Aylık puantaj takibi yapmayan işletmeler, standart puantaj oluşturma sistemini kullanarak hafta tatili, genel tatil ve normal çalışma değerlerini otomatik olarak hesaplayabilir. Oluşturulan belgeler daha sonra incelemek için raporlanabilir. Ayrıca sistem üzerinden avans, icmal, kıdem ve ihbar tazminatı takibi; tahsilat, ödeme ve bireysel emeklilik işlemleri; e-Bildirge yönetimi gibi pek çok işlem de gerçekleştirilebilir. ERP sisteminde oluşturulan tanımların güncel mevzuatlara göre da güncellenmesi mümkündür.

Sadece mevcut çalışanların değil, geçmiş dönem çalışanların da bordro ve puantaj verilerini kayıt altına tutan ERP sistemleri sayesinde istenen bilgilere kolayca ulaşılabilir.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari