444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
22 Kasım 2019

Perakende sektörü, kapsamı en geniş olan ve daha da büyüyen sektörlerden biridir. Ürün yelpazesi çok geniş olması nedeniyle perakende sektörünede ERP hizmeti verecek bir yazılım uygulamasının her işletmeye uyum sağlayabilmesi gerekir.

 

ERP(Kurumsal Kaynak Planlaması) yazılımları, tüm sektörlerde olduğu gibi perakende sektörü için de daha önemli hâle gelmiştir. İşte perakende sektöründe ERP yazılımı kullanmanın avantajları:

 

perakende sektörü

 

1. Gerçek Zamanlı Veri Yönetimi

Özellikle perakende sektöründeki veri çokluğu sebebiyle bu veri yığınlarını yönetmek güçleşmektedir. Bu gibi durumlarda verileri doğru ve gerçek zamanlı yönetebilecek bir programa ihtiyaç duyulmaktadır. Perakende sektöründe ERP yazılımlarının kullanılması sayesinde veriler bulut ortamında saklanır ve istenilen verilere çok kısa sürede ulaşılır.

2 Müşteri Yönetimi

Müşteri, mağazacılık sektörü için her şeydir. ERP, müşteri kazanma ve var olan müşteriyi elde tutma gibi durumlarda hayatî rol oynar. Müşteri alışveriş bilgileri, talepleri, memnuniyet istatistikleri gibi detaylı müşteri raporu sunarak müşterinin satın alma alışkanlıklarına göre planlama yapmanızı sağlar.

3. Çalışan Yönetimi

İnsan Kaynakları Yönetimi, hemen her süreç için birincil faktördür. Söz konusu perakende sektörü olunca, farklı bölgelerde hizmet veren çalışan ağının yönetimi zorlaşmaktadır. Bu nedenle perakende sektöründe çalışan yönetimi konusunda, diğer sektörlerden daha fazla zorluk ve coğrafi kısıtlamalarla karşılaşılmaktadır. Bu tür sorunlar yaşamamak için doğru ERP yazılımının sunduğu İK modüllerinden yararlanmak gerekir.

 

perakende sektörü

 

4. Envanter Yönetimi

Özellikle perakende sektöründe, talep çok değişken ve dinamiktir. Stok yönetimi, perakende sektörü açısından kritik öneme sahiptir. Çünkü fazla ya da yetersiz stok gibi durumlar maddi kayıplara neden olabilir. ERP yazılımları, envanter yönetiminin ayrılmaz parçası olmuştur. Envanterlere ait gerçek zamanlı bilgiye ulaşılmasını sağlar.

5. E-Ticaret Entegrasyonu

Perakende sektöründe E-Ticaretin önemi inkâr edilemez bir gerçek. Bu nedenle bazı perkande sektörüne hizmet veren ERP yazılımları dönemde E-Ticaret entegrasyonu imkânı sunar. E-Ticaret entegrasyonu ile E-Ticaret yönetimi sağlanır.

6. Satış Analizi

Donanımlı bir ERP çözümleri, müşteri eğilimleri ve satışlarla ilgili analitik işlemler yapmanıza olanak sağlar. Stok ve tahsilat takibi yaparak ürünler hakkında bilgi verir. Böylelikle hangi ürününüzün çok satılıp hangilerinin satılmadığı tespit edilebilir.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari