444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
25 Kasım 2015

ERP Nedir? Kurumsal Kaynak Planlama Sistemleri (Enterprise Resource Planning Systems), işletme faaliyetlerini ve karar alma süreçlerini desteklemek amacıyla kurulan; bünyesinde çeşitli yazılım ürünlerini barındıran sistemlerdir. ERP sistemleri tedarik zinciri yönetimi, stok yönetimi, üretim yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi, finansal muhasebe, maliyet ve yönetim muhasebesi, insan kaynakları yönetimi ve bunlar gibi diğer veri tabanlı yönetim faaliyetlerini birbirlerine entegre etmekte ve bu faaliyetleri otomatikleştirmektedir.

 

Ekonominin nabzını tutan esnafların rekabetteki en güçlü silahının tartışılmaz ERP olduğunu biliyoruz. KOBİ'ler olarak bu bilgiyi ne kadar doğru kullanıyoruz tartışılır. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’deki KOBİ'ler teknolojiyi yüzde 10 daha fazla kullansalar 15 milyar dolar ek gelir, 360 bin yeni istihdam sağlayabilecekler. Var olan veriler de bu tezi destekler nitelikte. Geçtiğimiz 3 yılda teknolojiye yatırım yapan KOBİ'lerin gelirlerinde %15 daha hızlı büyümeye imza attıkları görülmüştür.

 

Klasik Excel tabloları artık esnafların taleplerini karşılayamamakta, ya da gelişen bilgi teknolojileri ile doğru orantılı olarak esnafların talepleri arttı diyebiliriz. Yaygınlaşan ERP kullanımı sayesinde işletmeler artık isteklerinden daha fazlasını elde edebiliyorlar. Hiç bir işlemi elle yapmak zorunda kalmıyorlar. Tüm işlemlerin dijital ortam üzerinden yapılması KOBİ'lere üretkenlik sağlıyor. ERP çözümlerinin getirmiş olduklarıyla beraber potansiyel güçleri artıyor, bu da firmaların büyümesinde başrolü alıyor.

 

KOBİ'ler için ERP (Enterprise Resource Planning)

 

KOBİ'lerin ERP ihtiyaçları birçok yazılım firması tarafından karşılanabiliyor. Fakat bu arayış sürecinde mutlaka değerlendirilmesi gereken faktörler bulunuyor. Bu süreçte edilmesi gereken en önemli faktör, günü kurtaracak çözümlerden uzak durulması gerektiğidir. ERP alt yapınızın da işletmeniz ile paralel olarak büyümesi gerekir. ERP yazılımı seçilirken gelişime açık, inovatif ve esnek hareket imkânı sağlayan, fayda / maliyet oranı yüksek çözümler tercih edilmelidir. Yanlış tercih hem bütçenizi, hem de işletmenizi sarsacaktır.

 

erp

 

ERP yazılımını kullanacak olan firmadaki personellerin yazılım hakkında eğitilmesi zaruri ihtiyaçlardan bir tanesidir. Fakat KOBİ'lerde genelde kurulum sıralarında ERP yazılımını kullanacak elemanların hepsine değil de sadece bazı elemanlara veya yöneticilere eğitim veriliyor. Bunun sebebi ise işletmelerin eğitimi maliyet olarak görmesidir. Hâlbuki ERP yazılımının eğitimleri program satışı esnasında birçok firma tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. Personelin ERP yazılımını doğru kullanması yazılımın çıkartacağı raporları veya bilgileri doğrudan etkiler. Bu noktada bir ERP projesinin başarısında en önemli etkenlerden birinin de satış sonrası eğitimlerin kalitesiyle doğru orantılı olduğu ortaya çıkmaktadır. Firmalar böyle düşündüğünde ERP eğitimlerinin ne kadar önemli olduğunu anlayacak ve tüm çalışanlarının bu eğitimlerden yararlanmasını sağlayacaktır.

 

Firmalar ERP sistemini başarı ile kurduktan sonra programın ortada veri hareketleri yapılmadan hemen rapor üretmesini beklerler. Ancak bilinmelidir ki birkaç günlük verilerle sağlıklı bir rapor elde edilmesi beklenemez. Raporların elde edilmesi için işletmenin yapısına göre belki birkaç ay belki de birkaç yıl veri tabanı oluşması için zaman gerekmektedir. Bu durum belki moral / motivasyon eksikliğini ortaya çıkaracaktır. Ancak yöneticiler zaman planlamasını ve hangi modülden hangi raporların alınacağını kurgulayarak bunun önüne geçebilir.

 

ERP yazılımı kullanılmaya başlandıktan sonra işletmede farklı departmanlarda kişisel programlar, ek yazılımlar veya bazı bilgiler Excel tablolarında tutuluyorsa bu ERP projesinden başarı beklenemez. Çünkü ticari program içerisinde attığınız her adımın muhasebeleştirilmesi gerekir. Muhasebe artık organizasyon şemasının her biriminde yer alıyor. ERP’de başarıya ulaşmak için verilerin tek bir merkezde yani tek veri tabanında olması önemli. Güçlü bir ERP ile ek işlemlere gerek kalmadan maliyet kontrolünüzü ele alabileceğiniz gibi, faal olarak kullanılamayan bir yazılımının da işletmenize çok yüksek maliyetlere yol açabileceği gerçeğini de unutmamanız gerekir.

 

kobiler için erp

 

ERP'nin KOBİ'ler İçin Avantajları Nelerdir?

 

Başarılı bir ERP yazılımından iç koordinasyon ve dış iletişim-işlem maliyetlerini azaltarak satış, dağıtım, üretim ve yönetim giderlerinde tasarruf sağlaması beklenir. Bu bağlamda başarılı bir ERP sisteminin etkileri şu şekildedir;

 
  • Yönetsel izleme maliyetlerini azaltır.
 
  • Ürün ve bilgi hata maliyetlerini azaltır.
 
  • Yönetsel raporlama maliyetlerini azaltır.
 
  • Karar alma sürecinin kalitesini artırır. Hızlı karar alabilmeyi sağlar.
 
  • Satışları artırır, maliyetleri azaltır.
 
  • Yetersiz iletişimden kaynaklanan zamanı ve maliyetleri azaltır.
 
  • Bilgi arama zamanı ve maliyetlerini azaltır.
 
  • Stok taşıma zamanı ve maliyetlerini azaltır.
 
  • Stok bulundurma maliyetlerini azaltır.
 
  • Satıcılarla iletişim zamanı ve maliyetlerini azaltır.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari