444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
28 Şubat 2020

Satış süreci zorlu bir süreç olduğu için emek ve tecrübe isteyen bir süreçtir. Tüm satış süreçlerinin olmazsa olması ERP yazılımları sayesinde bu zorlu süreç baştan sona daha kolay ve sorunsuz şekilde gerçekleşir.

 

Her sektörden her işletmeye uyarlanabilen ERP yazılımları ile işletmeler, verimliliklerini ve kazançlarını artırırken zaman ve iş gücü tasarrufu sağlar. Satış süreçlerinde kullanılan ERP sistemleri işletmelerin yeni müşteriler edinmesine, var olan müşterilere verimli hizmet vermelerine, tüm iş ortaklarıyla entegre olarak iş yapabilmelerini amaçlar.

 

İşletmeler, ürünlerini müşterilerine ulaştırmak için pek çok farklı süreçle uğraşmak zorundadır. ERPprogramlarını tercih eden firmalar ise tüm bu süreçleri tek bir ekran üzerinden yürütebilir. Ürün ismi, kodu, ürünün renk, beden gibi özellikleri, barkod numarası gibi ürüne ait tüm bilgileri pek çok farklı seçenek ile sisteme girerek satış ve satış sonrası tüm işlemlerin takibini program üzerinden yapabilir. Ayrıca girilen ürünlere daha sonra sistem üzerinden geriye dönük olarak ulaşabilir.

 

ürün detayı

 

ERP Yazılımları Satış Öncesi Firmayı Satışa Hazırlar.

Bazı işletmeler, ürettikleri ürünler için müşterilerine teklif oluşturmak isteyebilir. ERP programları ile üretim aşamasındaki ürünler dâhil tüm ürünler için teklif süreçleri başlatılıp yönetilebilir. Daha sonra teklifler siparişe dönüştürebilir. Farklı ülkelerde bulunan müşteriler için farklı dillerde teklif ve sipariş şablonları oluşturulabilir.

 

ERP sistemi kullanan firmalar, ürünler hakkında çok farklı metotlar ile fiyatlandırma yapar. Sistem üzerinden hesaplanabilen kâr - zarar oranlarına göre fiyatlandırma süreci yönetilir. Ardından stok bilgileri, müşteri risk değerlendirmesi gibi kriterler dikkate alınarak sipariş kesinleştirilir. Bu sayede firmalar yapılacak teslimatlar hakkında müşterilerine çok daha net, şeffaf ve doğru bilgiler verir.

 

Satış öncesinde günlük, haftalık, aylık, dönemlik veya yıllık periyodlarla istedikleri para biriminde fiyat listeleri oluşturmak ve değerlendirmek satış esnasında işlemleri hızlandırır. Firmalar, müşterilerini gruplayarak sipariş faturalarını önceden belirledikleri fiyat listelerine göre otomatik olarak değerlendirebilir. Ayrıca müşteriye özel farklı fiyat listesi oluşturabilir.

ERP Yazılımları Satış Sırasında Daha Fazla Müşteriye Ulaşılmasını Sağlar.

İşletmeler, ERP sistemleri ile ürünler için farklı senaryolarda iskonto oluşturarak istenen tarih aralıklarında müşteriye cazip promosyon, hediye ve çek fırsatı sunar. Bu sayede müşteri memnuniyeti sağlanır. Firmalar ayrıca müşterilerin ziyaret istatistikleri, alışveriş grafiği ile detaylı müşteri raporu ve müşterilere özel notlar oluşturur. Müşterileri hakkında özel uyarı ve hatırlatmalar tanımlar.

 

Sevk emri, fiili olarak satışı yapılmamış ürünleri tanımlar. Sipariş aşamasındaki ürünler için sevk emrinin oluşması ile sisteme geri bildirim yapılır ve siparişler sisteme kayıtlı adres veya adreslere göre otomatik olarak sevk emri hâline gelir. Sevk emri firma-müşteri arasında olabileceği gibi firmanın farklı noktalardaki depolarına da olabilir. Kısmi sevk özelliği ile bir sipariş, devamı sevk edilmeyecekse program üzerinden kolaylıkla kapatılabilir.

 

ERP çözümleri POS kasalar ile entegre çalışma özelliği ile perakende satış yapan işletmeler için büyük kolaylık sağlar. Mağaza ve marketlerin raf ve reyonlarındaki ürünlerini hızlı şekilde yönetmesine imkân tanır. Bunun yanında mağazalar, web sitesi, call center, franchise noktaları ve distribütörler de dâhil olmak üzere tüm perakende satış kanallarının merkezi yapıda yönetilmesini sağlar. Birden fazla şubesi olan işletmeler için ana firma mantığında bir firmaya bağlanarak tüm faaliyetleri sadece ana firmadan takip edebilme kolaylığı sunar.

 

Sipariş sürecinin ardından otomatik veya manuel olarak irsaliyeler oluşturup stok hareketleri yapılabilir. Ayrıca ürünün ölçü birimi farklı sistem tarafından istenen birime otomatik çevrilir.

 

satış erp

 

Satış Sonrası Belgelerin Sorunsuz Oluşturulup İletilmesini Sağlar.

ERP yazılımları sayesinde tüm satış işlemlerini tek ekran üzerinden gerçekleştiren işletmeler, satış sonrası süreçleri de aynı ekran üzerinden yürütebilir. Satış sonrası muhasebe kayıtlarının güncellenmesi, özel formüller ile fiyat politikalarının yönetilmesi ERP sayesinde kolay ve hatasız şekilde yapılır. Fatura, çeki listesi gibi formları ülkeden ülkeye müşteriden müşteriye farklı şekilde, tek seferde çok sayıda ürün girilerek de sistemde tanımlayıp kullanabilir. Çoklu tahsilat seçenekleri ile parçalı ödeme yapabilir. Faturaları tek tek ya da toplu olarak muhasebeleştirebilir. e-Fatura, e-Arşiv, e-İhracat, e-İrsaliye gibi e-Dönüşüm uygulamalarını oluşturup portala gönderebilir. İstenen tüm belgeleri müşterilerine özel farklı varyasyon ve formatlarda yazdırabilir. Oluşturdukları belgeleri e-posta aracılığıyla farklı kişilere gönderebilir.

 

Kendilerine ait stok kodlarının evraklarda yer almasını isteyen müşterilere irsaliye, fatura, sipariş gibi tüm evraklar kod sistematiği bozulmadan hazırlanabilir.

 

Satışlarını ERP programları ile kolaylaştırma ve artırma ayrıcalığı yakalayan firmalar, Mobil ERP ile satış, sevkiyat ve satış sonrası işlemleri bilgisayardan olduğu gibi mobil cihazlardan da oluşturup takip edebilir. Böylece istenen yerde, istenen zamanda satış işlemleri devam eder, kesintiye uğramaz.
 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari