444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
06 Temmuz 2020

Franchise veya franchising, bir markanın veya sistemin imtiyaz sahibinin, sahip olduğu işin yönetim ve organizasyonu hakkında belirli koşul ve sınırlarda, bir bedel karşılığında bağımsız yatırımcılara sistem ve markasını kullanma yetkisini verme esasına dayanan bir iş ortaklığıdır.

 

Franchise Yönetim Sistemi Nedir?

Franchise Yönetim Sistemi, bayi veya şube sayısı ne kadar çok olursa olsun hepsinin tek merkezden yönetimini kolaylaştıran ve birbirleriyle koordineli olarak çalışmasını sağlayan franchise yapısına sahip işletmeler için geliştirilmiş sistemdir. Franchise yapısına sahip markaların amacı kendilerini temsil eden şube veya bayilerini iyi bir şekilde yönetebilmek ve iletişimini geliştirerek kendilerini daha da ileri taşıyabilmektir. Bir veya birkaç şubeyi yönetmek kolay olabilir fakat franchise sayısı arttıkça hepsini yönetebilmek ve onlarla iletişim kurmak da aynı oranda zorlaşacaktır. Şirketler bu tür problemlerin önüne geçmek için franchise yönetiminin kolaylaşmasını sağlayan bir Franchise Yönetim Sisteminden destek alır.

Franchise Yönetim Sistemi İle Tüm Şubeler Kontrol Altında!

Franshise Yönetim Sistemi ile stoktan satışa kadar tüm işlemler merkez tarafından takip edilerek gerektiğinde müdahale edilebilir. Böylece bayi veya şube tarafından yapılan tüm işlemler merkezi olarak yönetilebilir ve kontrol altında tutulabilir.

 

franchising

 

Çok Yönlü Sipariş Sistemi

İşletmelere telefon ile ulaşan müşteriler için geliştirilen Çağrı Merkezi Sipariş Sistemi ile telefonla müşterinin siparişinin alınmasının ardından sipariş sisteme girilir. Daha sonra sipariş, müşteri adresine göre en uygun şubeye bildirilir. Şube de siparişi hazırlayıp müşteriye gönderdikten sonra siparişi gönderdiğini sisteme bildirir. Böylece müşteriye en hızlı şekilde hizmet verilmiş olur.

 

Franchise işletmelerin müşterileri için sunulan Online Sipariş (E-Sipariş) Sistemi ile müşteriler bu sistem üzerinden siparişlerini sisteme girerler ve sisteme girilen siparişler müşteri adresine uygun şubeye bildirilir. Şube de siparişi hazırlayıp müşteriye gönderdikten sonra siparişi gönderdiğini sisteme bildirir. Yine müşteriye en hızlı şekilde hizmet verilmiş olur.

Satış Yönetimi

Franchise yapısına sahip işletmelere sunulan satış takibi imkânı ile şube ve bayilerdeki tüm satışlar kayıt altında tutularak takip edilebilir, izlenebilir ve raporlanabilir. Her bir yazarkasanın satışları online olarak izlenebilir. Tüm şubelerdeki ürünlerin ve menülerin fiyatları, indirimler bölgesel ve şube bazlı olarak merkez tarafından belirlenebilir. Böylece şube satışları standart bir yapıya kavuşur. Fiyat değişikliklerinde yeni tanımlanan ürün veya menülerin şubelere otomatik olarak gönderilmesi sağlanır. Bu değişiklikler anlık olarak veya belirlenen saatlerde geçerli olacak şekilde de uygulanabilir.

Sanal Pos Sistemi

Franchise Yönetim Sisteminin tüm bankalarla entegre çalışabilme özelliği sayesinde bankalar ile yapılan işlemler anlık olarak takip edilebilir. Tahsilat kayıtları genel merkeze otomatik olarak aktarılabilir. Pos bloke sürelerine göre taksit hareketlerinin bölünmesi sağlanabilir. Havale ve EFT işlemleri için dekont kayıt işlemleri yapılabilir.

Yetki Tanımlama

Franchise Yönetim Sisteminin yetki kısıtlama özelliği sayesinde kullanıcıların yetki seviyeleri belirlenebilir. IP Kısıtı desteği ile belirlenen kullanıcıların IP’leri için kısıtlama getirilebilir. Böylece kullanıcılar sadece kendi sorumluluk ve yetkileri dâhilinde olan bilgilere ulaşabilir, yetki sahibi olmayan kişilerin bilgilere ulaşması engellenir.

 

franchise yönetimi

 

Franchising Çatısı Altında Sürdürülebilir İletişim

Duyuru Sistemi sayesinde tüm şubelere yapılacak duyurular için özet ve görsel desteği ile duyuru gönderilebilir. Böylece kolay içerik yönetimi sağlanır. Ayrıca tüm şubelerin önemli gelişmelerden anında haberdar olması sağlanır.

 

İstek, Talep ve Şikayet Sistemi ile merkez şube ve diğer şubelere internet sitesi, telefon veya WhatsApp üzerinden müşteriler veya tedarikçilerden gelen şikâyetler kayıt altına alınarak ilgili şubeye yönlendirilebilir. Bu şikayetlerin durumu takip edilip raporlanabilir. Yapılan istek ve talepler kaydedilebilir. İstek ve taleplerin gerçekleşme durumu takip edilerek bunlar hakkında bildirim gönderilebilir. Böylece merkez- şube arası ve şubeşler arası iletişim kesintisiz olarak devam eder.

 

Denetim Sistemi sayesinde denetime tabî olacak şube, merkez tarafından belirlenir. Genel merkez denetim sonucunu takip edebilir.

Detaylı Raporlama

Zincir işletmeler için Franchise Yönetim Sisteminde geliştirilen raporlama sistemi ile zaman kısıtlaması olmadan tüm işletmelerdeki siparişlerin durumu izlenebilir, şubelerin hesap hareketlerine ulaşılabilir. Ayrıca şubelerdeki işlemleri gösteren bu raporlar bölge, şube ve ürün özelinde yıllık, aylık, haftalık, günlük hatta saatlik olarak alınabilir. Bu raporlar ile satış – tahsilat gibi farklı senaryolarda karşılaştırma yapılarak gelecekteki veriler hakkında tahmin analizleri yapılabilir. tüm raporlar farklı tasarımlardaki grafikler üzerinde görülebilir. Kasa ve personel bazlı raporlara ulaşılabilir. Bu raporlara göre personel planlamaları yapılabilir. Ayrıca işletmelerin ihtiyaçlarına özel raporlama yapılabilir.

Mobilden Kesintisiz Erişim

Franchise yönetmenin dinamik ve kesintisiz olması gerektiği göz önüne alındığında şubelerdeki yapılan işlemlerin kesintisiz olarak takip edilebilmesi gerekir. Mobil destekli Franchise Yönetim Sistemi ile işletme verileri ve raporlarına istenilen her yerden erişilmesi sağlandı. Ayrıca stok ve cari hareketlerinin takibi ve yönetimi de mobil cihazlardan anlık olarak yapılabilir.

 

Franchise Yönetim Sistemi ile tüm şubeler daha kolay şekilde yönetilerek hem şubelerin hem de müşterilerin istek ve talepleri daha kolay şekilde karşılanır. Şubelerin sistematik bir yapıya kavuşması hizmet ve satışların daha etkili olmasını sağlar.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari