444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
25 Mayıs 2020

Veri merkezi (data center), bilgisayar sistemleri ve telekomünikasyon sistemleri ile verilerin yer aldığı merkezlerdir. Sunucu odası veya sistem odası olarak da adlandırılan bu merkezlerde yer alan koridorlarca uzanan raflardaki sunucularda kamu ve özel işletmelere ait veriler tutulur. Veri merkezinde toplanan tüm verilere istenilen her yerden en hızlı erişim sağlanabilir.

 

Yakın zamana kadar bilgiye olan ihtiyaç çok daha basitti. Akıllı teknolojilerin yaygınlaşması bilgi ihtiyacını artırarak verilere hızlı ulaşma gereksinimini ortaya çıkardı. Bu taleple birlikte sayısal bilginin hızlı şekilde iletme ve elde etme isteğini en iyi şekilde gerçekleştirmek için büyük sunuculara ve donanımlarına ihtiyaç duyuldu. Bu durumun doğal bir sonucu olarak, sunucu odalarının önemi de arttı.

 

veri merkezi(data center) nedir?

 

Veri Merkezinin (Data Center) Standartları

7/24 hizmet veren bu sunucu odaları verilerin zarar görmemesi, sağlıklı bir şekilde korunabilmesi ve taşınabilmesi için belirli standartlara sahip olmalıdır. Telecommunucations Industry Association tarafından belirlenen bu standartlar ile her veri merkezinin sahip olması gereken mimari yapı, enerji kullanımı, güç kaynakları, güvenlik koşulları, fiziksel ve coğrafi ortam, telekomünikasyon altyapısı, ağ hizmetleri gibi belirli kriterler vardır.

 

Yine Telecommunucations Industry Association’a göre veri merkezleri gelişmişliklerine göre Tier 1, Tier 2, Tier 3 ve Tier 4 olmak üzere dört seviyeye sınıflandırılmıştır. Bu seviyeler data centerların hizmet verdiği işletmelerin büyüklüğü, depolama ve yedekleme kapasitesi, güvenlik koşulları, kesintilere karşı dayanıklılık süresi gibi kriterlere göre farklılık gösterir.

 

data center

 

Veri Merkezlerinin Sağladığı Hizmetler

Sayıları hızla artış gösteren sistem odaları veri saklama ve depolama, yük dengeleme, veri yedekleme ve siber güvenlik hizmetleri gibi pek çok hizmeti kullanıcılarına hızlı, kaliteli ve güvenli bir şekilde edinme amacıyla hizmet eder. Bu nedenle sistem odaları veri artışını karşılayabilmek için sürekli dönüşüm geçirir.

 

Veri Merkezlerinin Türkiye'deki Durumu

Ülkelerin sahip olduğu veri merkezi sayısı siber ve ekonomik anlamda gelişmişlik seviyeleriyle paralellik gösterir. Türkiye’de de son yıllarda bilişim teknolojileri alanında büyük gelişmeler yaşandı ve büyük veri merkezleri kuruldu. İnternet kullanıcısı sayısındaki artış, telekomünikasyon alanındaki yoğun rekabet ve BDDK(Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu)’nın yerli ve yabancı tüm bankaların birincil ve ikincil sistemlerini yurt içinde bulundurma zorunluluğunu getirmesi de Türkiye’nin bu alanda sıçrama yapmasını sağladı. Ayrıca kamu kurumları tarafından vatandaşa sunulan hizmetlerin büyük oranda internet ortamında sağlanması bilgi teknolojileri ve data center alanına yapılan harcamaları artırdı. Artan gelişmeler sayesinde Türkiye’deki tüm kamu ve özel kuruluşların verilerinin yurt içinde saklanabilmesi umudu gerçeğe bir adım daha yaklaştı.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari