444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
01 Eylül 2019

Bazı işletmelerde farklı kaynaklardan veri geliyor ve bu veriler dağıtık bir yapıda toplanıyor olabilir. Dağıtık yapıdaki veriler arttıkça, istenen veriye erişim daha zor bir hâl alır, verilerin analiz ve raporlaması zorlaşır. Bu nedenle verilerin bir depoda toplanması gerekir. Toplanan bu veriler veri ambarı ve veri tabanı sayesinde saklanır.

 

Veri Tabanı Nedir?

Veri tabanı, sınıflandırılmış verilerin toplamını ifade eder. Bir işletmenin tüm verilerini gruplandırabilir. Veri tabanları; tuttukları verilerin kolay okunması, yazılması, aranması ve silinmesi imkânı verir. Verilere anlık olarak erişilebilir ve değiştirilebilir. Veri tabanlarında bilgiler sürekli güncellendiği için analiz ve rapor için kullanılmazlar. Bir veri tabanı çok sayıda eşzamanlı işlem yapabilir.

 

veri tabanı veri tabanı farkı

 

Veri Ambarı Nedir?

Farklı kaynaklardan gelen verilerin bir araya toplanmasını, üzerinden analizler ve raporlar alınmasını sağlar. Amacı tarihsel olarak verileri depolamak, böylece daha doğru analizler ve raporlar alabilmeyi kolaylaştırmaktır. İyi oluşturulduklarında, işletmelerin verilerini kolay keşfetmelerine yardımcı olur. İşletmelerin geleceği planlamalarına ve karar verme süreçlerine yardımcı olur. Örneğin satışlarınızın yıllara göre nasıl değiştiğini bilmek isterseniz veya satışlarınızın neden azaldığını doğru bir şekilde analiz etmek için bir veri ambarına ihtiyacınız vardır.

veri ambarı

Veri Tabanı ve Veri Ambarı Farkı

Bu iki kavram birbirinden çok farklı işlevler yerine getirir ve çok güçlüdür. Büyük veriler işleyen şirketler için en az bir veri tabanına ihtiyaç vardır. Küçük veya yeni kurulmuş şirketler bir süre veri ambarı olmadan idare edebilse de büyük sayısal verilerin analizi için çok değerli ve gereklidir. İşlevleri birbirinden farklı olan bu iki kavram arasında birtakım farklar vardır:

 

  • Bir veri ambarı geçmiş verileri saklarken bir veri tabanı mevcut verileri saklar.
  • Veri tabanı sık yapılan güncellemelere bağlı olarak değişir, bu nedenle analiz veya karara varmak için kullanılamaz. Veri ambarı; verileri çıkarır, analiz edilmesi ve karara bağlanması için raporlar.
  • Veri ambarının daha hızlı sorgulama yapabilmesi için deforme edilirken, veri tabanındaki verilerin verimli bir şekilde depolanabilmesi için normalleştirilir.
  • Analitik sorgular, bir veri ambarında bir veri tabanında olduğundan çok daha hızlıdır.
  • Bir veri tabanı bir veri ambarına göre daha detay veriler içerir.
  • Veri tabanlarında yüzde 99.999’luk bir çalışma süresi olması beklenirken, veri ambarı çalışma süresine ihtiyaç duymaz.

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorumlar
Mehmet Karadag
30 Aralık 2019
Çok detaylı bir anlatım olmuş tebrikler
Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari