444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
22 Mayıs 2020

Dijital vatandaş (digital citizen) bilgi teknolojilerini doğru kullanarak resmi işlemler, iletişim, eğitim, üretim, alışveriş gibi davranışları online ortamdan gerçekleştirme becerisine sahip kişileri ifade eden bir kavramdır.

 

Bu zamana kadar anayasaların izin verdiği çerçevede ülke vatandaşı sayılmış olabiliriz, ama artık değişen dünya ile birlikte vatandaşlık kavramı da değişti. Vatandaşlık da çağa ayak uydurdu ve dijitalleşti. Bilişim ve teknolojik gelişmeler ile birlikte dünyanın küreselleşmesi ve bunun sonucu olarak ülke sınırlarının ortadan kalması dijital vatandaşlık (digital citizenship) kavramını ortaya çıkardı. 

 

Teknolojinin ortasına doğan Z kuşağının ülke vatandaşlıklarından önce dijital vatandaşlık kimliği kazandığı düşünülmekte ve bu doğrultuda Z kuşağı nesli “dijital yerli” olarak adlandırmaktadır. Fakat sadece Z kuşağı değil, teknoloji ile işlerinin büyük çoğunluğunu halledebilen ve dijital vatandaşlık sorumluluklarını yerine getiren herkes dijital vatandaş ve dijital yerli olarak kabul edilir.

 

dijital vatandaşlık

 

Dijital Vatandaşların Özellikleri

  • Tüm bireylere dijital ortama eşit ulaşma fırsatı tanınmasıyla dijital vatandaşlar topluma tam katılım sağlar.
  • Elektronik ortamlarda satma ve satın alma işlemlerini yapacak yeterliliğe sahiptir.
  • İletişimin farklı teknolojik araçlar ile yapılabildiğinin farkındadır.
  • Öğrenme ve öğretme sürecinin teknolojik ortamda gerçekleşmesini tercih eder.
  • Sanal dünyada kanunlara aykırı yapılan işlerin yaptırım altına alındığının bilincindedir ve buna uygun hareket eder.
  • Teknolojik ortamda herkesin kendini özgürce ifade edebilecek haklara sahip olduğu ve bunun da kısıtlanamayacağını bilir.
  • Dijital dünyada fiziksel, ruhsal ve psikolojik yönden sağlığı etkileyecek etmenlerin bulunduğunun farkındadır.

Pek çok işlemin dijital ortamdan yapılmasında yaşanan artış nedeniyle dijital vatandaşlara yönelik değerlerin, etik kuralların ve bilincin oluşturulmasını gerekli kıldı.

 

dijital vatandaş

 

Dijital Vatandaşların Sorumlulukları

Nasıl ki anayasa vatandaşlara birtakım hak ve sorumluluklar veriyorsa, dijital vatandaşlık da birtakım hak ve sorumlulukları beraberinde getirdi. Günümüzün dijital vatandaşlarına pek çok sorumluluk düşmektedir. Dijital vatandaşların siber zorbalık, nefret söylemi gibi konularda bilinçlenmesi ve buna göre davranması gerekmektedir. İnternetin daha güvenli şekilde kullanılması öğrenilmelidir. Pek çok birey internetteki zararlı içeriklerden etkilenmektedir. Bu çerçevede, dijital vatandaşlar internetin nasıl kullanılacağından çok, nasıl daha güvenli ve bilinçli kullanılacağı konusunda bilinçlenmelidir. Dijital vatandaşlar ayrıca internet ortamında kendilerini, çevrelerini ve verilerini tehdit edecek her türlü tehlikeye karşı güvenlik önlemlerini almalıdır.

 

İnsanlar artık yüz yüze etkileşimden çok çevrimiçi ortamlarda birbirleriyle daha fazla iletişime geçmeye başladı. Bu da dijital vatandaşlığın önemini ve etkisini artırdı. Bunun farkına varan devletler dijital vatandaşlık konusunda bireylerin bilinçlendirilmesi için eğitimler düzenlemeye başladı.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari