444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
06 Eylül 2019

Nesnelerin İnterneti(IoT) teknolojisinin otomobillerin internet ile senkronizasyon hâlinde çalışması, siber güvenlik sorununun otomotiv sektörüne sıçramasına neden oldu.

 

Bağlantılı araba, otonom sürüş gibi IoT teknolojisinin yeni nesil otomotivlerde yaygınlaşmasını sevinçle karşılayanları yanında kimi araç sahiplerinin güvenlik konusunda tedirgin olmasına yol açtı. IoT teknolojisi hakkında otomobil sahipleri arasında farklı görüşler ortaya çıktı. Son zamanlarda otomobil sektöründe siber güvenlik konusunda araç sahipleri kadar mühendisler de görüş ayrılığına düşüyor.

 

otomotiv sektöründe siber güvenlik

 

Siber Güvenlik Konusunda Farklı Görüşler Var.

Synopsys ve SAE International’ın(Society of Automotive Engineers) tarafından yapılan bir ankete göre, araç sahiplerinin %62’si önümüzdeki bir yıl içinde siber saldırıya uğrama olasılıklarının çok yüksek olduğunu düşünüyor. İlginç olan şu ki; araçlarının siber saldırıya uğrama ihtimallerini yüksek gören katılımcıların yarısı, saldırı tehditlerinden korunmak için araçlarında daha fazla IoT sistemi olması gerektiğine inanıyor. Araç sahipleri otomobilleri için tedirgin oladursun, otomotiv üreticileri ise araç sahiplerinin aksine Nesnelerin İnterneti teknolojisinin otomotiv sektöründe kullanılmasının araçlarda güvenliği arttırdığını iddia ediyor. Güvenlik mühendislerine göre bu konuda endişelenmek için henüz erken. Fakat geri dönüşü olmayan problemlerle karşılaşmamak için önlemlerin bir an önce alınmasında fayda var. Yeni teknolojilerin güvenlik sorunu oluşturmaması araçlarda ancak siber güvenliğin arttırılmasıyla mümkün olacak. Bu nedenle siber teknoloji konusunda daha fazla çalışma yapılması gerekiyor. Araçlarda hem nesnelerin interneti teknolojisinin bulunması hem de güvenli olabilmesi için nasıl bir teknolojinin geliştirileceği ise merak konusu.

 

akıllı araç teknolojisi

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari