444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
21 Kasım 2015

1994 yılında Türkiye’de ilk defa "internet" terimi ile tanıştık. Hayatımıza ilk defa servis sağlayıcılar girdi. 1997 yılında ise ilk defa bankacılıkta “internet bankacılığı” tabiriyle karşılaştık. İş Bankası ve Garanti Bankası Türkiye’de ilk internet şubelerini kurdu. Bu yıllarda Türkiye’de internete bağlı sadece 30.000 bilgisayar vardı. 2008 yılında 3G ile tanıştıktan sonra ilk defa internete bağlı nesneler oluşmaya başladı. Bunlar ilk olarak akıllı telefonlar oldular. 2013 yılına geldiğimiz zaman ise “Internet of Things” denilen Türkçedeki karşılığı “Nesnelerin İnterneti” olan kavram girdi.

 

Kullanıcılar, her hareketlerinde etrafta dijital izler bırakıyorlar. Bu dijital izler farklı nesneler tarafından değerlendirip sizin adınıza düşünen ve sizin adınıza karar veren cihazları oluşturuyorlar. Örnek verecek olursak; normal şartlarda işe veya okula gitmek için sabah 7.30’da uyanıyorsunuz. Ama farklı bir durum gelişti, o gün trafikte beklenmeyen bir yoğunluk var. Akıllı telefonunuz gerçek zamanlı trafik yoğunluk haritalarından bu veriyi çekecek ve sizi 30 dakika daha erken uyandıracak. Aynı şekilde akşam iş veya okul çıkışınızı algılayan, yoldaki güzergâhınızı takip edip evinize 10 dakikalık bir mesafe kaldığında akşam yemeğinizi pişirmeye başlayan fırın. Veya bir şehirde trafik akışına göre kendini regüle eden trafik lambaları… Kısacası aklınıza gelen her cihaz ve nesne gelecekte Nesnelerin İnterneti olarak karşımıza çıkacak. Bu çoğu insana endişe verici hatta ürkütücü gelebilir. Fakat beğensek de beğenmesek de, endişelensek de endişelenmesek de tüm bu teknoljik nesnelerin kaçınılmaz olarak 2020 yılına kadar hayatımıza girmesi bekleniyor.

 

 

artırılmış gerçeklik

 

Nesnelerin İnterneti Hangi Fırsatları Sunacak?

 

Nesnelerin İnternetinin aslında üç tane kesişeni var. Bu üç kesişenden biri de Artırılmış Gerçeklik. Nesnelerin İnterneti, önümüzdeki dönemde Artırılmış Gerçeklik ile kesişecek. Bunun ilk örneklerini son dönemlerde sıkça duyulan ve çok popüler olan Google Glass ile görecek ve deneyimleyeceğiz. Artırılmış Gerçeklik ilk defa Google Glass ile anlam kazanacak. Bu teknolojilerin nerelerde kullanılacağı hakkında şimdiden planlamalar yapılmaya başlandı. Kullanıcılara farklı deneyimler sunması beklenen Artırılmış Gerçeklik uygulamalarının daha çok pazarlama sektöründe kullanılması planlanıyor. Bu sayede firmalar ürünlerini bu uygulamalarla pazarlayacak, böylece pazarlama faaliyetlerinde müşterileri etkilemek daha kolaylaştıracak. Bu teknolojilerin bizim hayatımıza katacağı değişiklerden birisi de alışveriş alışkanlıklarımız olacak. Geçmişten gelen geleneksel alışveriş 90’lı yıllarda E-Ticarete dönüştü, 2000’lerde mobil ticaret başladı ve önümüzdeki dönemde Artırılmış Gerçeklik destekli E-Ticaretin başlayacağı planlanıyor. Bu alanda Google Glass bizlere kendi ekranı üzerinde bir ürünü karşılaştırma, herhangi bir ürünün fiyatını bulup satın almamızı sağlayacak, böylece E-Ticaret daha da gelişme gösterecek. Artırılmış Gerçeklik sadece satış ve pazarlama alanında değil, günlük yaşamda da sıkça karşılaşabileceğimiz yeniliklerden biri hâline gelecek. Sağladığı deneyim fırsatları sayesinde bu teknolojiler insanların evlerine kadar girerek günlük hayatta da kullanılır hâle gelecek. İnsanların film izleme, oyun oynama gibi sosyal faaliyetleri Nesnelerin İnternet ve Artırılmış Gerçeklik teknolojilerinin bir araya gelmesiyle daha keyifli hâle dönüşmüş olacak. Artırılmış Gerçeklik teknolojileri adından da anlaşılacağı üzere kullanım sırasında gerçeklik hissini artıracağı için insanların hayatlarında eksikliğini hissettiği alanlarda bir nebze de olsa bu eksikliklerini azaltacak çözümler sunacak. Tüm bunlar gösteriyor ki Artırılmış Gerçeklik teknolojileri hayatımızı sadece tek bir alanda değil, tüm alanda etkileyecek. İnsanların hyal gücüne bağlı olarak çok farklı alanlarda kullanılabilecek. Önemli olan doğru ve insanlara yarar sağlayacak alanlarda kullanılması gerektiğidir.

Bu teknolojilerin bizim hayatımıza katacağı şeylerden birisi de alışveriş alışkanlıklarımız. Geçmişten gelen geleneksel alışveriş 90’lı yıllarda E-Ticarete dönüştü, 2000’ler mobil ticaret başladı ve önümüzdeki dönemde artırılmış gerçeklik ile e-ticaretin başlayacağı planlanıyor. Google Glass bizlere kendi ekranı üzerinde bir ürünü karşılaştırma, herhangi bir ürünün fiyatını bulup satın almamızı sağlayacak.

 

 

nesnelerin interneti ve 5g

 

 

Nesnelerin İnterneti ve 5G İlişkisi

 

Bugün kullanılan bağlantılı cihaz sayısı onlarca katına çıktığında, mevcut ağların özellikleri insanlara yeterli gelmemeye başlayacak. Networkteki cihaz sayıları değil, kullanılan cihazların fonksiyonlarının artması networkleri yetersiz kılacak, bu durumda yeni network yapılarının geliştirilmesi gerektirecek. Bu geliştirme döneminde ise 4G ve 5G’nin yeri çok büyük olacak. 5G hizmeti ile daha geniş veri yollarını çok amaçlı olarak kullanabileceğiz. Bu hizmet ile her cihazın veya nesnenin kendi işini kesintisiz ve gecikmesiz yapabileceği bir altyapı olacak. Öylece nesneler sorunsuz bir şekilde fonksiyonlar ile donanmaya devam edecek. Gelecek yıllarda internetin hemen hemen her nesnenin içinde olduğu bir döneme gireceğiz. Nesnelerin ortak amaçlar için hareket edeceği, insanlara daha fazla hizmet vereceği bir dönem... Şüphesiz bu yeni dönemle birlikte nesneler ve cihazlar insanları farklı açılardan etkileyecek. Nesnelerin İnterneti insanları fizyolojik veya psikolojik olarak nasıl etkileyecek, bu etkiler olumlu mu olumsuz mu olacak, hep birlikte şahit olacağız.

Gelecek yıllarda internetin hemen hemen her nesnenin içinde olduğu bir döneme gireceğiz. Nesnelerin ortak amaçlar için hareket edeceği bir dönem. Nesnelerin İnterneti insanları fizyolojik veya psikolojik olarak nasıl etkileyecek, hep birlikte şahit olacağız.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari