444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
02 Ağustos 2019

Endüstri 4.0, modern üretim yönetme sistemleri ile daha hızlı, istikrarlı ve kaliteli üretim demektir. MES ve MOM ise Endüstri 4.0'ı tamamlayan unsurlardır. Nasıl ki geldiğimiz noktada artık Endüstri 4.0 olmadan üretim düşünülemezse, MES ve MOM olmadan da Endüstri 4.0’dan bahsetmemiz mümkün değil.

 

MES Nedir?

MES (Manufacturing Execution System), “Üretim Yürütme Sistemi” anlamına gelir. Tanımdan da anlaşılacağı üzere bu sistem üretimin sorunsuz bir şekilde devam edebilmesini sağlar. Üretimdeki yönetme ve izleme süreçlerini kontrol eder, performans artışı sağlar. gerçek zamanlı olarak robot, monitör ve operatör çalışanlarından online olarak tüm üretim bilgilerini alabilir. MES'in ERP sistemleri ile beraber çalışması sağlanarak iki sistemdeki verimlilik de artar. Üretim yönetme sistemlerinin ERP yazılımlarına entegre edilebiliyor olması, üretim süreç bilgilerine ulaşılabilirliği kolaylaştırır. MES’in amacı verimliliği artırmak, üretim süresini azaltmaktır.

 

mes mom

 

MOM Nedir?

MOM (Manufacturing Operations Management), “Üretim Operasyonu Yönetimi” anlamına gelir. Üretim Operasyonu Yönetimi Sistemleri, üretimde hedeflenenin gerçekleşmesini sağlayarak üretim sürecinin kalitesini koruyarak, devamlılığını hedefler. Bu süreçte karşılaşılan sorunları çözüme kavuşturur. Üretim Operasyonu Yönetim Sistemi; kalite yönetimi, AR-GE yönetimi, MES, ileri planlama ve programlama gibi sistemleri geliştirmeye yönelik kapsamlı bir yapıdır. ERP, MES ve MOM'un birleşmesinden oluşturulan sistemler ile yönetilen üretim hiç olmadığı kadar kaliteli, hızlı ve sürekli olur.

 

Üretim yürütme sistemleri ve üretim operasyon yönetimi uygulamaları birbirini destekleyen sistemlerdir. İkisi de üretim sürecinin yönetim ve kontrolünü sağlar.

 

MES ve MOM Sistemlerinin Başlıca İşlevleri Nelerdir?

Üretim Yürütme Sistemleri ve Üretim Operasyon Yönetimi uygulamaları birbirini destekleyen sistemlerdir. İkisi de üretim sürecinin yönetim ve kontrolünü sağlar. Temel amaç, üreticinin sürekli iyileştirme yaparak daha iyi üretim yapmasını sağlamaktır. Bu sistemlerin amaçladıkları diğer işlevler şunlardır:

  • Bilginin daha iyi yayılmasını sağlama
  • Üretim süreçlerini planlama ve basitleştirilme
  • Kontrollü envanter yönetimi yapma
  • Optimize şekilde kalite izleme
  • Sürecin ve ürünlerin sistematik izlenebilirliğini sağlama
  • Sürekli analiz ve performans iyileştirme
  • Üretim malzemelerinin bakım sürecini yönetme
  • Üretim sonu rapor ve analiz oluşturup sunma

 

Dijitalleşme süreçleri tüm firma alanlarını kapsar. Bunlardan biri de üretimdir. Üretim sektöründeki dijitalleşmenin amacı, firmaların birden fazla üretim sürecini aynı anda yönetebilmesine olanak sağlamaktır. Dijitalleşme sürecine hızlı geçiş yapmayı başarabilen üreticiler, yeniliklere daha hızlı uyum sağlayacak ve pazardaki ani değişikliklerden daha az etkileneceklerdir. Türkiye, dijitalleşme altyapısına sahiptir, buna rağmen üretim sektöründe faaliyet gösteren pek çok firmadan sadece küçük bir kısmı dijitalleşebilmiş ve MES ve MOM sistemlerini kullanma avantajına ulaşmıştır.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari