444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
16 Eylül 2019

Dünya olarak henüz Endüstri 4.0’da istenilen düzeye gelememişken 2017 yılında Japonya Başbakanı tarafından dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından olan CeBIT’de Endüstri 5.0, diğer adıyla Toplum 5.0 kavramı ortaya atıldı.

 

robotlar

İlk olarak Almanya tarafından 2011 yılında ortaya atılan Endüstri 4.0 kavramı bilişim ve fabrikaları buluşturuyor. Endüstri 4.0 ile birlikte imalat sektöründe verimlilik ve kalitenin artması amaçlanıyor. Bu da fabrikaların akıllı hâle gelip, üretimde özellikle beyaz yakanın elinin çekilmesi, iş yükünün azalması anlamına geliyor. Peki Endüstri 4.0’dan Endüstri 5.0’dan evrim nasıl olacak?

İnsanlarla robotların beraber üretim yaptığı bir çalışma ortamını ifade eden yeni dönüşüm için Shinzo Abe, “Teknoloji insanlar tarafından bir tehdit olarak değil, bir yardımcı olarak algılanmalı.” dese de dünyada Endüstri 5.0’ı tehdit olarak görenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Pek çok insan üretimde beyaz yakanın çekilmesiyle beraber, işsizliğin artması gibi birtakım konularda endişe duyuyor.

Japonya’nın ortaya attığı Toplum 5.0 kavramı gerçekleşir mi veya bir felsefe olarak mı kalır bilinmez ama şu anda kullandığımız makinelerin daha iyi biçim verilmiş hâllerini robotlar olarak düşünürsek, Toplum 5.0 bize çok distopik gelmemeli.

 

endüstri 5.0

 

Endüstri 5.0 Dünyayı Nasıl Değiştirecek?

Japonya, ortaya attığı "süper akıllı toplum" kavramı ile robotların ve insanların becerilerini birleştirerek dünya ülkelerinin de yardımıyla;

• Yaşlanan dünya nüfusuna karşı çözümler geliştirilmesini,

• Sanal dünya ile gerçek dünyanın beraber işler hale getirilmesini,

• Nesnelerin İnternetinden toplumun çıkarları gözetilerek faydalanılmasını,

• Çevre kirliliği ve doğal afetler için çözüm yolları üretilmesini hedefliyor.

Bilim insanları yeni teknoloji devrimine yakın gelecekte geçileceğini öngörüyor. Dünyanın ve ülkelerin şu anki hâline bakacak olursak süper akıllı topluma geçilmesi hâlinde, ülkelerin elde edeceği imkânları dünyanın çıkarı ve geleceği için kullanması ve Japonya’nın hedeflediği toplumun gerçekleşmesi maalesef olanaksız gibi duruyor.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari