444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
26 Ağustos 2016

Sektörel ihtiyaçların hızlı, güvenilir ve yenilikçi bir anlayış ile karşılamaya çalışan endüstri, yeni bir sanayi reformu olan Endüstri 4.0 dönemine hazırlanıyor. Sanayi 4.0 veya dördüncü nesil sanayi devrimi olarak da adlandırılan kavram ilk kez 2011 yılında Almanya’da Hannover Sanayi Fuarında telaffuz edildi. Önceki sanayi devrimleri ile karşılaştırıldığında Türkçe’de “Nesnelerin İnterneti” olarak bilinen “Internet Of Things” ilkelerine bağlı kalarak akıllı üretimi hedefliyor.

 

Her biri farklı bilgisayarlar tarafından yönetilen makinelerin yerini tek bir merkezden yönetilen makineler alacak. Bu demek oluyor ki bilgisayarlar artık fabrikaları yönetecek. Bu yeni dönemde büyük ölçekli üretim yapabilen endüstriyel şirketler geleneksel üretim tekniklerini değiştirmek zorunda kalacaklar. Birbiriyle konuşan makineler kalite kontrol sürecindeki hataları en aza indirgeyecek. Bu süreçlere hakim olan fabrikalar büyük veri analizleriyle üretimi daha verimli hale getirecekler. Endüstri 4.0’ın tercih edilme sebepleri öncelikle iş güvenliği ve kalite sonrasında ise kolay yönendüstri devrimi, ekonomik büyüme, istihdam ve bilgi teknolojilerinin esnekliği olacaktır.

 

endüstri 4.0

 

 

Endüstri Devrimi Süreçleri

 

1.Endüstri Devrimi

1784’te ilk mekanik dokuma tezgâhının icadı Mekanik üretim tesislerinde su ve buhar gücüyle üretime başlanması

 

2.Endüstri Devrimi

1870’te ilk üretim bandının kurulması elektrik enerjisiyle çalışan üretim tesislerinde seri üretime geçilmesi

 

3.Endüstri Devrimi

1969’da ilk programlanabilir otomasyon sistemlerinin devreye girmesi, bilgisayar tabanlı teknolojilerle üretimde tam otomasyon aşamasına geçilmesi

 

4.Endüstri Devrimi

Siber fiziksel sistemler tabanlı üretim ile daha önceleri üretilemeyen akıllı ürünlerin geliştirilip üretilmesi Endüstri Devrimine geçişte donanım ve yazılım kısımlarının hayata geçirilmesinde problem yaşanmayacağı tahmin ediliyor. IPv6 ile milyarlarca cihazın internete bağlanmasının yolu açılmasından dolayı teknik olarak da problemlerin yaşanmasının söz konusu olmayacağı artık ortada. 2020’li yıllarda 50 milyar cihazın internete bağlı olarak çalışması bekleniyor. Günümüzde üretim yapan makinelerin yerlerine yeni nesil üretimi sağlayacak makinelerin geçmesi, koordine ve optimize edilmesinin çok uzun zaman alacağı görünüyor. Dünya devlerinin 2020’li yıllarda Endüstri 4.0’ın geleceğini iddia etmesi sadece onların temennisi olarak düşünüyoruz.

Bu kavramın hayatımıza girişi yeni iş alanlarına ve yeni istihdamlara sebep olacaktır. Özelliklede IT (Bilgi İşlem) ve Ar-Ge çalışanları için durumun parlak olduğu söylenebilir. Endüstri 4.0 ile sayesinde yeni tanışacağımız iş profilleri;

  • Endüstriyel Veri Bilimciliği
  • Robot Koordinatörlüğü
  • IT / IoT Çözüm Mimarlığı
  • Endüstriyel Bilgisayar Mühendisliği / Programcılığı
  • Bulut Hesaplama Uzmanı
  • Veri Güvenliği Uzmanı
  • 3D Yazıcı Mühendisi
  • Endüstriyel Kullanıcı Arayüzü Tasarımcısı

 

Endüstri 4.0: İmalat ile Bilişimin Buluşması

 

 

Türkiye İçin Endüstri 4.0

 

Sanayi 4.0'ın Türkiye’deki durumundan bahsetmek gerekirse, Türkiye’nin bir yol ayrımında olduğu söylenebilir. Ya küresel rekabet gücünü kaybedeceğiz veya gelişmiş ülkeler arasına katılmak için dev bir adım atacağız. Türkiye coğrafi konumu dolayısıyla düşük maliyetli üretim yapabilmesini sağlayan düşük maliyetli iş gücünü kullanarak bu zincirde oldukça rekabetçi bir şekilde konumlanmıştır. Üretim Maliyet Endeksinde Türkiye 98 ortalama birim maliyet ile üretim yaparken, ABD 100, Almanya ise 121 ortalama birim maliyetle üretim yapmaktadır. Bu analiz Türkiye’nin bu değer zincirinden pay almak ve ihracat platformunu güçlendirmek için sahip olduğu rekabet avantajının altını çizmektedir. Sonuç olarak genç, dinamik, teknolojiyi içselleştirmiş ve büyüyen işgücü potansiyeline sahip olan Türkiye, küresel olarak ekonomideki rolünü değiştirecek büyük bir dönüşümün eşiğindedir. Türkiye sanayisi olarak ekonomik faaliyetlerin artırılmasında temel bir faktör olacağına inandığımız Sanayi 4.0 devriminin yakalanması ve lider ülkeler arasında yer alınması için hedefe odaklanarak yol haritamızı belirlemeliyiz.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari