444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
09 Eylül 2019

Hayatımıza hızla giren ve pek çok alanda kullanılmaya başlanan “deep learning” kavramı, bir makine öğrenmesi yaklaşımıdır. Türkçeye “derin öğrenme” olarak çevrilen bu kavram, insan beyni nöronlarının taklit edilip yapay sinir ağlarının kurulmasını ifade eder. Yapay sinir ağları da tıpkı nöronlar gibi verileri alır, amaca uygun olarak yorumlar ve dışarıya aktarır.

 

derin öğrenme (deep learning)

 

Derin Öğrenme Nerelerde Kullanılmaktadır?


Günümüzde derin öğrenmenin kullanıldığı alanlardan en bilineni, Apple’nin Akıllı Asistan olarak kullandığı Siri ve FaceID özelliğidir. Siri’nin ses komutları ve FaceID’in yüz algılama özelliklerinde derin öğrenmeden yararlanılır. Bilindiği gibi bu 2 özellik de insanların ses ve görüntülerini algılayarak yorumlar ve geri bildirim oluşturur. Ayrıca Google Translate’nin metinleri telefon kamerasına tutarak anlık çeviri yapabilme ve çeviri yapılacak metnin fotoğrafını yükleme imkânı tanıması, derin öğrenmenin kullanıldığı yerlerden en bilinenleridir. Trafikte yayaların ve araçların tespiti için de yine bu teknolojiden yararlanılır. Yayaların yüzleri algılanarak onların yaşı, cinsiyeti, giydiği kıyafet gibi bilgilere anında ulaşılabilir. Aynı şekilde araçların plaka bilgileri, araç sahibi, aracın modeli gibi özellikler hemen tespit edilir.

Türkiye’de de özellikle silah ve savunma sanayi alanlarında derin öğrenmeden yararlanılarak insansız araçlar konusunda yeni çalışmalar yapmak ve mevcut çalışmaları geliştirmek hedefleniyor.

Yeni bir kavram olmasına rağmen, derin öğrenme oldukça hızlı yol katetmiş durumda. Şimdilik yapacakları sınırlı gibi görünüyor olsa da belki de ileride robotları insan gibi davranma konusunda eğiterek, yapay zekâyı eğiten bir yapay zekâ konumuna gelebilir.

 

deri öğrenme kullanım alanları


 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari