444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
06 Ağustos 2019

e-Dönüşüm uygulamaları ile birlikte gündeme gelen sistemlerden biri de e-Arşiv Fatura Uygulaması oldu. Türkiye’de faaliyet gösteren işletmeler de, rekabette güçlenmek için e-Dönüşüm süreçlerini hızlandırmaya başladı. Üstelik bu süreç, sanılanın aksine çok hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşmekte.

 

e arşiv fatura

e-Arşiv Fatura Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

e-Arşiv Fatura, Vergi Usul Kanununa göre kağıt ortamında düzenlenme, muhafaza ve ibraz edilme zorunluluğu bulunan faturanın, elektronik ortamda düzenlenmesine imkân tanıyan uygulamadır. e-Fatura Uygulaması mükellefleri için oluşturulan faturalar dışındaki tüm faturalar, e-Arşiv Fatura olarak isimlendirilmektedir. Sistem, hazırlanmış faturaların alıcının ve göndericinin arasında güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlar. Bu nedenle e-Arşiv Fatura kullanıcısı olabilmek için e-Fatura kullanıcısı olmak gerekir. Fakat işletmeniz için zorunlu olmasa da avantajlardan yararlanmak için siz de sisteme geçiş yapabilirsiniz.

 

e-arşiv faturanın avantajları

 

e-Arşiv Faturanın Avantajları Nelerdir?

  • Kağıt fatura basma, gönderme ve arşivleme maliyeti ortadan kalkar. Fatura arşivleme tarih olur. GİB'in yayımladığı taslak tebliğe göre e-Arşiv kullanarak fatura kesim masraflarınızı %80'e kadar azaltabilirsiniz.
  • İş akışında hata oranı azalır. Bağlantı kurduğunuz firmalar ile aranızdaki işlemler daha güvenli bir şekilde yürütülür.
  • Firmalar, tüm faturalarını elektronik ortamda oluşturup saklayabilirler. Böylece iş süreçlerinde hız artar ve zamandan tasarruf sağlanır.
  • Bu sistem ile uygun koşullar dâhilinde fatura, müşterilere elektronik ortamda gönderebileceği gibi kağıt olarak da teslim edilebilir.
  • Şartlar sağlandığı takdirde irsaliye yerine kullanılabilir.
  • Verilere hızlı ve kolay bir şekilde istenildiği zaman ulaşılabilmesini ve geriye dönük fatura sorgulama işlemlerinin kolaylaşmasını sağlarken, fatura kaybını önler.
  • Fatura arşivleme, elektronik ortamda güvenli bir şekilde gerçekleşir.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari