444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
01 Haziran 2020

Dijital dönüşüm, teknolojileriyle birlikte günlük hayatta ve iş dünyasında dokunduğu her alanı dijitalleştirerek alışkanlıkları dönüştüren bir süreçtir.

 

Sadece e-Fatura, e-Arşiv e-Defter gibi e-Dönüşüm uygulamalarına geçiş olarak görülen bu teknolojiler sektör ve büyüklük ayırt etmeden firmalara düşünülenden çok daha fazla fırsatlar sunmaktadır.

Dijital Dönüşümün Firmalara Sağladığı Katma Değerler Nedelerdir?

Sürdürülebilir değer zinciri ile şirketlerin tüm birimlerini inovatif yöntem ve çözümlerle destekleyen bu teknolojiler, sunduğu bulut sistemleri sayesinde işletmelerin tüm verilerinin güvenli şekilde depolanmasını sağlar. Üstelik verilerin depolanmasının yanında bu verilerin istenilen zamanda analiz edilerek firmaların iş modelleri hakkında strateji belirlemesini sağlar.

 

dijital dönüşüm

 

Dijital dönüşüm işletmenin geçmiş faaliyetlerine göre geleceğini etkilemek için bugünde yenilikçi işlerin ortaya çıkarılmasına yardımcı olur. Bunun yanında fabrikaların MES ve MOM teknolojileri ile yüksek kalitede, geniş hacimli ve hızlı üretim yapmalarına olanak tanır. Üretimdeki kontrol ve izleme yöntemleri ile fabrikalar tek noktadan yönetilebilir hâle gelir. Ayrıca gelecekteki üretimin durumu, kâr ve zarar oranları gibi tahminler ile firmalara yol gösterir. Böylece değişen koşullara da çok daha başarılı şekilde uyum sağlanır. Kamusal, hukuksal, mali veya iş süreçlerinden kaynaklı riskleri en aza indirir. Firmalara tehditleri fırsatlara dönüştürme gücü verir.

 

Büyük yatırımların ve sermayelerin yerine, kullanılan teknolojilerin ve ortaya çıkarılan özgün ürünlerin öneminin arttığı yeni iş dünyasında tek ekrandan tüm işlerin yönetilmesini ve bu işlerin mobil cihazlardan da kontrol edilmesini sağlayan bu uygulamalar çalışanların ihtiyaç duyabileceği her alanda onlara ulaşır. Firmaların daha iyi hizmet sunmaları için hedef kitleden ürün ve hizmetlere, maliyet stratejilerinden varlık yönetimine kadar pek çok alanda dijitalleşmeyi sağlar.

 

dijital dönüşüm

 

Firmaların Dijitalleşmeden Faaliyetlerine Devam Edebilmeleri Mümkün Mü?

Dijitalleşme yaşamın her alanına müdahale etmeye, bireyleri ve firmaları etkilemeye devam eden bir teknoloji. Bu nedenle hiç kimse ve hiç bir firma dijitalleşmeden kaçamaz. Şirketlerin bu dönüşümde aktif bir rol oynaması gerekir.

 

Dijital dönüşümün yapabileceklerinin farkında olan firmalar, bu teknolojileri çalışma ortamlarına, firma kültürlerine, çalışanlarına ve iş yapış şekillerine adapte etmeye çoktan başladı. Bu çağa ayak uyduramayan firmaların yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunun farkında olan firmalar, bu alanda yatırım yaparak  stratejilerini belirledi.

 

Bu teknolojilerden yararlanmaya karar veren firmaların “İşletmem gelecekte hangi konumda olmalı?”, “Firmam dijital dönüşümün neresinde?” gibi soruları kendilerine sormalı. Daha sonra kademeli olarak bu sürece dâhil olmalı.

 

Alışkanlıklardan vazgeçemeyen firmalar ise değişimden korktukları için direnmeye devam ediyor. Direnen firmalar, işlerinde sorun yaşamaya başlayıp bu sorunları çözemediğinin farkına vardığında dijital dönüşüme ihtiyaç duyduğunu fark edecek ve bu sürece dâhil olmak isteyecek.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari