444 82 99     bilgiatikeryazilim.com.tr
05 Haziran 2020
Güllü YILDIRIM - Crm - 0 Yorum

CRM (Customer Relationship Management) tüm ölçekteki şirketlerin müşterilerini daha iyi tanımaları ve yeni müşteriler oluşturmalarını sağlayan bütün stratejileri ifade eder.

 

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Ne Demektir?

Türkçe karşılığı Müşteri İlişkileri Yönetimi olan CRM, bir şirketin tüm işlerini kapsaması nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir. Müşteri İlişkileri Yönetimi, başta satış, pazarlama, müşteri hizmetleri gibi müşteriyle birebir iletişim kuran departmanlar olmak üzere şirketlerin tüm departman ve fonksiyonlarının koordineli şekilde müşteri odaklı faaliyet göstermesini sağlar.

 

müşteri ilişkileri yönetimi

 

Müşteri İlişkileri Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Müşteri Analizi Yapılmalı

Şirketlerin asıl amacı büyümek ve kâr elde etmektir. Bunun yolu da müşteriden geçer. Çünkü müşteri, hizmet ve ürünlerin son kullanıcısıdır. Bu nedenle şirketler varlığını devam ettirmek, zorlu rekabet koşullarında savaşabilmek, ulusal pazarlara girebilmek ve büyüyebilmek için müşteriye sadece ürün ve hizmet sunmanın ötesine geçmelidir. Artık ürün odaklı değil, müşteri odaklı üretim ve pazarlama yapılmaktadır. Bu nedenle müşterilerin ihtiyaçları iyi analiz edilerek her müşteriye özel ürün ve hizmet geliştirilmelidir.

Farklı Kanallarla İletişim Kurulmalı

İyi bir analiz yapabilmek için öncelikle müşteriler ve müşteri adayları ile doğru iletişim kurmak gerekir. Ancak bu şekilde onların ihtiyaçları, istek ve sorunları tespit edilebilir. Onlarla belirli aralıklarla yüz yüze veya farklı iletişim kanalları ile görüşmeler yaparak kendilerini özel hissetmeleri sağlanmalıdır. Anketler ile bu iletişim desteklenmelidir.

 

crm

 

Doğru Fırsatlar Sunulmalı

Müşteri ve potansiyel müşterilere ürün ve hizmetler hakkında kampanya ve teklifler oluşturarak onları cezbetmek gerekir. Böylece mevcut müşterilerin bağlılığını güçlendirirken potansiyel müşterilerin de aktif müşteriye dönüştürme fırsatı oluşur.

Elde Edilen Tüm Veriler Kaydedilmeli

Satış ekiplerinin ve müşteri temsilcilerinin müşterilere yaptığı görüşme notları, satın alma, kampanya ve teklif bilgileri eksiksiz şekilde kayıt altında tutulmalıdır. Böylece geçmiş bilgilere göre müşteriye özel fiyat belirlenebilir, müşterinin geçmiş satın alma bilgilerine göre ilgisini çekebilecek yeni ürünlere ulaşması sağlanabilir. Doğru ürünün, doğru müşteriye, doğru şartlarda ulaşması sağlanmış olur.

İşletmeler, müşterileri ile olan ilişkilerini yönetebilmek ve geliştirebilmek için Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) çözümlerinden destek alabilir. CRM çözümleri ile tüm süreç tek bir yerden kolayca yönetilir. Sadık müşterilerin oluşması daha hızlı olur. Müşterilere özel hizmet sunulması ve tüm müşterilerin analizi detaylı şekilde gerçekleştirilir. CRM çözümleri şirket kültürünün bir parçası olarak düşünüldüğünde CRM yazılımı seçerken şirketin ihtiyacına göre özelleştirilebilir ve değişen ihtiyaçlara uyum sağlayabilen yapıda olmasına dikkat edilmelidir. CRM programlarının ayrıca gelişmiş raporlama özelliğinin olması gerekir. Ayrıca müşterilerle iletişime geçmek süreklilik ve hızlılık gerektireceğinden müşteri bilgilerine ofis ve ofis dışında her yerden ulaşma fırsatı sunan mobil destekli bir CRM programı tercih etmek belki de en önemli kriter olacaktır.

 

Bizi Takip Edin

 

facebook ikon       instagram ikon       LinkedIn ikon       twitter ikon       youtube ikon

Yorum Yaz
 
 
 
 
 

Kategoriler

Son Gönderiler

BA / BS Bildirimi Hakk...
24 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Müşteri Deneyimini Mük...
20 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Yeni Çağın İşçileri Al...
17 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Servis Hizmeti Veren F...
13 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.
Üretim Sektörü İçin En...
10 Ağustos 2020Devamı İçin Tıklayınız.

Haftanın Sözü

“İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.” Montaigne
yukari